Cały świat czekał na tę decyzję

Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o utrzymaniu bez zmian realizowanego obecnie programu luzowania ilościowego - wynika z komunikatu po posiedzeniu FOMC. Amerykański Bank Centralny będzie tym samym dalej miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 45 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 40 mld USD.

Władze FED uzasadniły tę decyzję słabością gospodarki Stanów Zjednoczonych w niektórych obszarach, w tym stosunkowo wysokim bezrobociem. Na decyzję FED wpływ miało również obniżenie prognozy wzrostu gospodarczego USA z co najmniej 2,3 procent do 2 procent.

Bank centralny zapowiedział też, że utrzyma obecne niskie stopy procentowe do czasu gdy bezrobocie spadnie poniżej 6,5 procent, o ile nie będzie nagłego wzrostu inflacji.

Sprawdź notowania indeksów światowych na stronach Biznes INTERIA.PL

Reklama

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) uważa, że "zacieśnienie warunków finansowych, obserwowane w ostatnich miesiącach, gdyby się utrzymało, mogłoby spowolnić wzrost".

Fed czeka na "więcej dowodów na trwałość wzrostu", zanim zacznie ograniczać program zakupów obligacji.

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Rezerwa Federalna zaznacza, że przyszłość programu luzowania ilościowego jest zależna od perspektyw amerykańskiej gospodarki, a także "efektywności i kosztów takich zakupów".

Reakcje rynków są pozytywne. O godzinie 20.30 rozpoczęła się konferencja prasowa szefa Fed Bena Bernanke.

Słabsze dane wznowiły spekulacje dotyczące decyzji Fed

Główny ekonomista X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień zwracał uwagę, że Fed wykupuje rządowe i hipoteczne obligacje. Decyzja o ewentualnym ograniczeniu skupu miała dotyczyć wyłącznie rządowych papierów.

Ekspert w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wyjaśnia, że poza samą decyzją amerykańskiego banku centralnego ważny jest także komunikat po jego posiedzeniu. Amerykańska Rezerwa Federalna miesięcznie skupuje aktywa o wartości 85 miliardów dolarów. Ekonomiści oczekiwali, że kwota ta zostanie zmniejszona o 10-20 mld.

Stopy procentowa w USA pozostają na rekordowo niskim poziomie i wynoszą między 0 a 0,25 procent.

Analityk: QE3 nie ma wielkiego wpływu na rentowność obligacji

Wpływ wycofania części środków na wykup amerykańskich obligacji może zostać załagodzony poprzez intensywniejsze użycie innych narzędzi makroekonomicznych - uważa Ignacy Morawski, główny ekonomista FM Banku. Jako przykład Morawski wymienił instrument forward guidance, czyli "zobowiązanie do utrzymania niskich stóp procentowych do momentu kiedy gospodarka stanie na nogi".

Źródło: TVN CNBC/x-news

Ekonomiści mówili w oczekiwaniu na decyzję Fed ws. obligacji

Źródło: TVN CNBC/x-news

IAR/PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cały | świat | Fed | QE3 | Ben Bernanke
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »