Capital Economics: Eurostrefa wychodzi z recesji, ale nie ma pewności

Wyższy od przewidywanego przyrost indeksu PMI composite (lub flash PMI) za lipiec jest dalszym dowodem, że region wychodzi z recesji, ale nie zanosi się na to, by odbicie było mocne i trwałe - ocenia ośrodek Capital Economics (CE).

Według Markit Economics indeks PMI composite wyniósł w lipcu 50,4 pkt wobec 48,7 ptk. na koniec czerwca. Lipiec był czwartym z rzędu miesiącem wzrostu indeksu. Po raz pierwszy od stycznia 2012 r. jest on powyżej progu 50 pkt oddzielającego ekspansję od kurczenia.

"Historyczne analogie sugerują, że obecny poziom indeksu odpowiada płaskiemu odczytowi PKB, nieco lepszemu niż -0,2 proc. kdk w I kw. 2013 r." - ocenił CE w komentarzu.

Przyrost jest efektem lepszych wyników zarówno przemysłu jak i usług. PMI dla przemysłu jest powyżej 50 pkt, na najwyższym poziomie od dwóch lat. Solidny przyrost widać po stronie nowych zamówień i zamówień eksportowych, co sugeruje, że poprawa utrzyma się.

Reklama

Choć PMI dla sektora usług jest wciąż poniżej progu 50 pkt (49,6 pkt) nie zanosi się na to, by w najbliższych kwartałach miał spaść, ponieważ jego wskaźniki wyprzedzające nadal rosną. Zachęcającą oznaką jest też przyrost wskaźnika zatrudnienia (composite employment index) do 48,8 pkt z 47,4 pkt.

"Sugeruje to, iż firmy nadal będą zmniejszać zatrudnienie, ale w wolniejszym tempie niż robiły to dotychczas" - zaznaczono w komentarzu. To samo spostrzeżenie odnosi się do akcji kredytowej banków, co wynika z opublikowanego w środę przeglądu EBC za II kw. br.

"Oznaki wskazują, iż kondycja eurostrefy poprawia się i Siedemnastka może wkrótce wyjść z recesji. Niemniej, w przeszłości indeksy PMI i inne przeglądy koniunktury sygnalizowały fałszywy świt. Ponieważ banki wciąż niechętnie pożyczają, a popyt na kredyt jest niski, za wcześnie, by przesądzać o tym, że eurostrefa weszła w fazę odbicia" - konkluduje Capital Economics.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Indeks PMI | strefa euro

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »