Ceny dentystyczne w Polsce mocno w górę. Drożeją najszybciej w UE
Usługi dentystyczne drożeją w Polsce najszybciej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. W minionym roku trzeba było za nie płacić średnio o 8,9 proc. więcej niż w 2023 r. i o 2,3 pkt. proc. więcej niż średnio za inne usługi - informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS). Na sytuację mają wpływać m.in. rosnące koszty materiałów, energii i usług utylizacyjnych.
W grudniu, w porównaniu z tym samym miesiącem 2023 r., wzrost cen usług wyniósł w Polsce 7,7 proc. W latach 2022-2024 podskoczyły one średnio o 15 proc. A od 2016 r. ceny zabiegów dentystycznych się podwoiły. W tym czasie, w UE ich wartość wzrosła o jedną czwartą.
Pierwszą przyczyną zjawiska są ceny komponentów wykorzystywanych w stomatologii, które w 2024 r. wzrosły o 20-30 proc. rdr. Wpływ na koszty miała też pandemia COVID-19, podczas której gabinety musiały dostosować się do nowych wymogów sanitarnych - argumentuje cytowany przez Business Insider dr. n. med. Piotr Przybylski z kliniki Implant Medical w Gnieźnie. Rozmówca BI wyraził obawy, że tak szybki wzrost cen doprowadzi w Polsce do ograniczenia leczenia a nawet rezygnacji z niego.
W Polsce przeciętne gospodarstwo domowe wydaje na usługi stomatologiczne ok. 0,5 proc., a udział wszystkich wydatków na zdrowie wynosi ponad 5 proc. Dla porównania, wydatki na żywność stanowią przeszło 25 proc. budżetu. - Z naszych analiz wynika, że ceny usług stomatologicznych są bardzo zróżnicowane w porównaniu z innymi grupami żywnościowymi, towarowymi czy usługowymi, gdzie nie ma aż takiej rozpiętości cen – informuje dyrektorka Departamentu Handlu i Usług w GUS Ewa Adach-Stankiewicz.
Mimo wzrostu cen, Polska wciąż jest zaliczana do pierwszej dziesiątki najlepszych kierunków turystyki dentystycznej na świecie - wynika z badania portalu medicaltravelmarket.com. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajmuje Hiszpania, gdzie jest drożej niż u nas, ale po przyjeździe pacjenci korzystają też z turystycznych uroków kraju. Druga jest Tajlandia, a trzecia - Turcja.
Eksperci ostrzegają, że w tym roku wzrost cen usług dentystycznych będzie dwucyfrowy. Nie wykluczają, że wyniesie ponad 10 proc. w stosunku do poprzedniego roku. W 2025 r. jeszcze mniej osób stać będzie na usługi stomatologiczne, co też przyczyni się do wzrostu cen.