Reklama

Ceny emisji CO2 rosną, drożeje także węgiel. Co z gazem?

Wymogi klimatyczne Unii Europejskiej stawiają przedsiębiorców w trudnej sytuacji. Mocnym ciosem okazuje się skokowy wzrost cen uprawnień do emisji CO2 i cen węgla. Czy paliwem napędzającym polską produkcję - wbrew obecnym rynkowym turbulencjom - ma jednak szansę stać się gaz?

Przed wojną główną przyczyną przechodzenia przedsiębiorstw na gaz była potrzeba dostosowania się do przepisów klimatycznych w drodze do neutralności kontynentu, którą na 2050 r. planuje Komisja Europejska. Niższe emisje gazów (w tym CO2), stosunkowo łatwy dostęp czy umiarkowane ceny w stosunku do innych paliw - to były główne zalety tego paliwa. Gaz uznano za naturalną opcję w dekarbonizacji przemysłu. Jednak wojna w Ukrainie wiele zmieniła - przede wszystkim ograniczyła dostępność do rosyjskich źródeł gazu.

Gaz pozostanie alternatywą dla węgla?

- Gaz słusznie traktowano jako istotną alternatywę w przemyśle. Wybuch wojny w Ukrainie wywołał panikę na rynku, gdyż zakończenie współpracy z Rosją w zakresie dostaw gazu oznaczało zaburzenie ładu funkcjonującego od dziesięcioleci. Czy ta panika była słuszna? Wydaje się, że nie - tłumaczy Krzysztof Kowalski, CEO DUON Dystrybucja.

Reklama

Całkowite odejście od rosyjskiego gazu wywołało znaczny niepokój w Polsce i na kontynencie. Kraje Unii Europejskiej (przed wybuchem wojny 47 proc. wolumenu gazu z Rosji), w tym Polska, szybko zwróciły się w stronę LNG. Wsparcie USA, zabiegi dyplomatyczne polityków UE w Nigerii, Egipcie czy nawet zainteresowanie gazem z Australii i Iranu, ale też rozbudowana infrastruktura (37 działających terminali, 5 w budowie, 27 planowanych), pozwalają mieć pewność, że wszelkie potrzeby zostaną zaspokojone dzięki dywersyfikacji źródeł.

Ceny gazu ustabilizują się w najbliższej przyszłości?

Co więcej, w ostatnich tygodniach ceny gazu na giełdzie holenderskiej spadają, oscylując w granicach 85 euro za megawatogodzinę, podczas gdy na początku marca wynosiły ponad 220 euro!

- Uzależnienie od jednego kraju i prowadzącego z niego gazociągu, a raczej kaprysu jednego człowieka mogłoby zachwiać stabilnością naszych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Okazuje się jednak, że szybko przewartościowano myślenie i stosunkowo łatwo można znaleźć wyjście, szczególnie że aż 80 proc. rezerw gazu znajduje się poza Rosją. Rynek obecnie dąży do stabilności, wracając do cen sprzed wojny - dodaje Krzysztof Kowalski.

Pakiet klimatyczny UE zmusi do porzucenia węgla


Pakiet Fit for 55, w tym dyrektywa MCP zmusza europejskich przedsiębiorców do dostosowania instalacji tak, by spełniały nowe, rygorystyczne normy emisji gazów. To proces nieunikniony, a graniczne daty to lata 2025 i 2030 w zależności od wielkości instalacji. Najprostszym sposobem jest odejście od zasilania węglem, co wynika również z ekonomii. Po pierwsze uprawnienia do emisji CO2 kosztują dziś ponad 80 euro za tonę, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego wynosiły zaledwie 55 euro (wzrost o 45 proc.!).

Również ceny węgla do wykorzystania przemysłowego rosną. W styczniu cena za tonę wynosiła ok. 649 zł, a w maju już 1366 (wzrost o 110 proc.!).

***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »