Ceny gruntów będą rosły
Analitycy BGŻ prognozują, że wzrost cen gruntow ornych wyniesie w I kw. 2010 r. ok. 7,3% r/r, dla porównania w I kw.2009 r. ceny wzrosły średnio o 12,4% r/r.
Aktualizacja prognozy przeciętnych cen gruntów ornych na IV kw. 2009 r. wykonana została na bazie predykcji średnich ceny gruntów ornych w obrocie prywatnym w całej Polsce w podziale na województwa. Bazą do wyznaczenia przyszłych wartości analizowanej kategorii był materiał empiryczny z okresu od I kw. 2000 roku do III kw. 2009 roku opracowany w ujęciu kwartalnym przez GUS. Model ekonometryczny, który stanowił podstawę do wyliczenia przyszłych cen uwzględnia dywergencyjny charakter zmian cen gruntów ornych w ujęciu regionalnym oraz korektę sezonową.
Szacujemy, że obserwowane w okresie I- III kw. 2009r. obniżenie rocznej dynamiki wzrostu cen na rynku nieruchomości rolnych w I połowie 2010 r. będzie kontynuowane, za. w drugiej połowie roku możliwy jest ponowny wzrost popytu, a co za tym idzie szybszy wzrost cen ziemi rolnej. W I kwartale korzystnie na popyt będą wpływały wyższe wypłaty jednolitego wsparcia dochodów rolniczych, które w pewnej część mogą być ulokowane w ziemi. Niekorzystnie za. będzie oddziaływań mniejsze dochody rolników ze sprzedaży produkcji rolnej oraz wygaśnięcie presji na zakup ziemi przy wykorzystaniu kredytow preferencyjnych, których dostępność została przedłużona do końca 2013 r.
Prognozujemy, że wzrost cen gruntow ornych wyniesie w I kw. 2010 r. ok. 7,3% r/r, dla porównania w I kw.2009 r. ceny wzrosły średnio o 12,4% r/r.
wykonywana przez Departament Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych jest jedynie średnią ceną gruntu ornego i należy spodziewać się, że cena części gruntow zlokalizowanych w danym województwie będzie zawyżona, a innej części zaniżona. W przypadku gruntu, dla którego ze względu na szczególne, indywidualne cechy, spodziewać się można istotnie wyższej ceny zaleca się wykonanie wyceny gruntu przez rzeczoznawcę również w przypadku deklarowanej wartości poniżej 200 tys. zł.
źródło: BGŻ raporty makroekonomiczne