Ceny mocniej hamują

GUS notuje lekki spadek Inflacja liczona rok do roku wyniosła w lipcu 4,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Taki wynik oznacza lekki spadek wobec czerwca, kiedy ogólny poziom cen wzrósł 4,2 procent rok do roku.

Dane GUS są nieco lepsze od prognoz ekonomistów, którzy spodziewali się inflacji na poziomie 4,3 procent. GUS podał, że w porównaniu z czerwcem tego roku, w lipcu ogólny poziom cen spadł o 0,3 procent.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2011 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, obniżyły się o 0,3%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miał w tym okresie spadek cen żywności (o 1,9%), a także odzieży i obuwia (o 2,3%), który obniżył wskaźnik odpowiednio o 0,43 pkt proc. i 0,12 pkt proc.

Reklama

Podwyżki cen towarów i usług związanych mieszkaniem (o 0,6%), a także w zakresie rekreacji i kultury (o 0,8%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,14 pkt proc. i 0,06 pkt proc.

W lipcu br. ponownie zanotowano spadek cen żywności (o 1,9%, wobec spadku o 2,0 % w czerwcu br.). Podobnie jak przed miesiącem, najbardziej potaniały warzywa (o 17,6%).

Ceny cukru były niższe o 4,3%. Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili także za owoce (o 1,8%).

Po wzrostach cen utrzymujących się od lipca ub. r., zanotowano w lipcu br. nieznaczny spadek cen mąki (o 0,2%). Wyższe niż przed miesiącem były natomiast ceny tłuszczów roślinnych i masła (po 0,8%). Więcej niż w czerwcu br. należało zapłacić za sery i jaja (po 0,6%). W lipcu br. ceny mięsa wzrosły przeciętnie o 0,4%, w tym mięsa wieprzowego - o 0,8%, mięsa wołowego - o 0,4%, przy spadku cen drobiu - o 0,7%.

Podrożały także ryby i mleko (po 0,4%). W lipcu br. odnotowano wzrost cen napojów bezalkoholowych (o 0,6%), w tym kawy - o 1,9%, wód mineralnych lub źródlanych - o 0,3%, soków - o 0,2%, a herbaty - o 0,1%.

Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,9% więcej niż w czerwcu br. Napoje alkoholowe podrożały o 0,2%. W lipcu br., w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 3,0%, a odzieży - o 2,0%.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w lipcu br. o 0,6%. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,5%). Zanotowano dalszy wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 1,3%), zaopatrywanie w wodę (o 1,0%) oraz wywóz nieczystości (śmieci) (o 0,3%). Ceny nośników energii były wyższe niż w czerwcu br. przeciętnie o 0,8%. Obowiązujące od lipca br. nowe taryfy spowodowały, że łączna opłata za gaz ziemny była wyższa niż w poprzednim miesiącu o 3,4%. Więcej niż w czerwcu br. płacono za opał (o 0,8%), podrożała także energia cieplna (o 0,5%). W lipcu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły o 0,1%. Więcej niż w czerwcu br. należało zapłacić za meble i elementy meblarskie (o 0,1%). Tańsze były natomiast środki do prania i czyszczenia oraz sprzęt gospodarstwa domowego (po 0,1%).

Lipiec br. to kolejny miesiąc, w którym wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,3%). Droższe niż przed miesiącem były artykuły farmaceutyczne i usługi lekarskie (po 0,3%), a także usługi stomatologiczne (o 0,2%).

Ceny w zakresie transportu utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w czerwcu br. W wyniku licznych promocji, mniej niż w czerwcu konsumenci płacili za samochody osobowe (o 0,6%). Po podwyżkach cen notowanych od marca br., w drugim z kolei miesiącu niższe były ceny paliw do prywatnych środków transportu (o 0,2%). Obniżyły się ceny gazu ciekłego - o 1,0%, oleju napędowego - o 0,6%, przy nieznacznym wzroście cen benzyn silnikowych - o 0,1%. Wyższe niż przed miesiącem były opłaty za usługi transportowe (o 1,4%).

Opłaty związane z łącznością były niższe niż w czerwcu br. o 0,5%. Odnotowano spadek cen usług telekomunikacyjnych (o 0,5%). Tańszy był także sprzęt telekomunikacyjny (o 0,3%).

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w lipcu br. wzrosły o 0,8%. Sezonowy wzrost popytu na usługi turystyczne wpłynął na podwyżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (o 4,4%), w tym za granicą - o 6,8%, a w kraju - o 1,8%. Więcej niż przed miesiącem należało zapłacić za książki przeznaczone do celów edukacyjnych (o 1,9%), a także gazety i czasopisma (o 0,9%). Potaniały natomiast usługi w zakresie rekreacji i sportu (o 1,1%). Mniej płacono także za sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,9%).

Opłaty związane z edukacją były wyższe niż w czerwcu br. o 0,3%.

W lipcu br. nadal rosły ceny w restauracjach i hotelach (o 0,3%). Usługi w zakresie zakwaterowania podrożały o 1,2%.

Spośród innych towarów i usług, w lipcu br. odnotowano wzrost cen środków do higieny osobistej (o 0,3%). Więcej niż w czerwcu br. należało zapłacić za wyroby kosmetyczne i perfumeryjne (o 0,2%). W nieznacznej skali podniesiono ceny usług świadczonych w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,1%). Wyższe niż w czerwcu br. były także ceny w zakresie ubezpieczeń (o 0,2%).

PKPP Lewiatan o inflacji: Rosną dochody realne

Główny ekonomista PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek o piątkowych danych GUS dotyczących inflacji, zgodnie z którymi wskaźnik CPI spadł w lipcu w ujęciu rocznym do 4,1 proc., wobec 4,2 proc. w czerwcu, a w ujęciu miesięcznym o 0,3 proc.:

"Z punktu widzenia konsumpcji ważne jest, że spadła dynamika cen żywności, a w stosunku do czerwca ceny żywności spadły o 1,9 proc. Przy wzroście wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu o 5,8 proc. rok do roku zwiększa to dochody realne.

W kontekście ostatnich turbulencji na rynkach finansowych, które mogą negatywnie wpływać na skłonność do konsumpcji gospodarstw domowych, informacja o rysującym się spadkowym trendzie inflacji jest ważna dla przedsiębiorstw. Wskazuje, że ryzyko spadku popytu na wytwarzane przez nich produkty i usługi jest mniejsze.

Ważne jest również, że zatrzymana została tendencja wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu - spadek w lipcu o 0,2 proc. w stosunku do czerwca 2011 r. Niestety w skali roku ceny paliw wzrosły o 10 proc. To obciąża budżety gospodarstw domowych, ale udział wydatków na paliwa w tych budżetach jest wielokrotnie mniejszy niż udział żywności.

Dzisiejsze przedwyborcze wskazania części polityków, mówiące o konieczności obniżenia na 3 miesiące - na tyle pozwala UE - akcyzy na paliwa, nie są uzasadnione. Nie wpłynęłoby to w sposób znaczący na portfele konsumentów. Jednocześnie oznaczałoby powrót do wyższych cen paliw po trzech miesiącach, ograniczając możliwości konsumpcyjne gospodarstw domowych w okresie przedświątecznym".

Chojna-Duch: Dane o inflacji w lipcu pozytywne, szczyt inflacji mamy za sobą

Dane o inflacji w lipcu są pozytywne, szczyt inflacji mamy za sobą - powiedziała w piątek w TVN CNBC Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej. - Są to pozytywne informacje, również z punktu widzenia polityki pieniężnej, dane są niższe od oczekiwań, nieco niższe - powiedziała Chojna-Duch.

- Jeszcze nie została przekroczona ta psychologiczna granica 4 proc., ale mam nadzieję, że to jest odwrót, czyli szczyt inflacji mamy chyba za sobą. Będzie ona miała perspektywę malejącą w najbliższych miesiącach, będzie powoli maleć, a w perspektywie 12-miesięcznej, jest taka nadzieja, powinna się zniżyć do 2,5 proc. PKB, ale trudno oceniać jest w dłuższej perspektywie, ponieważ rynki są rozchwiane - dodała.

Premier zadowolony ze spadku inflacji, oczekuje dobrego przyjęcia przez rynki

Premier jest zadowolony ze spadku inflacji i oczekuje, że jej spadek zostanie dobrze przyjęty przez analityków.

- Z satysfakcją przyjęliśmy komunikat GUS dotyczący inflacji. Za wcześnie na dalej idące wnioski, ale fakty są nie najgorsze - powiedział.

- W maju rekordowa inflacja 5 proc., w czerwcu 4,2, teraz 4,1 proc. To są ułamki, ale bardzo ważne. Jestem przekonany, że dobrze zostanie odczytany przez oceniających Polskę na zewnątrz - dodał.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: GUS | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »