Ceny nadal rosną, ale wolniej. Nowe dane o inflacji z USA

Inflacja w USA w październiku 2023 roku wyniosła 3,2 proc. w skali roku. Ekonomiści spodziewali się, że poziom wzrostu cen w największej gospodarce świata wyniósł w ubiegłym miesiącu 3,3 procent.

Inflacja konsumencka w USA w październiku sięgnęła 3,2 proc. w skali roku - poinformowało we wtorek Bureau of Labor Statistics (BLS). 

Oczekiwano umiarkowanego spadku amerykańskiego CPI do poziomu 3,3 proc. rok do roku. Analitycy prognozowali więc, że inflacja w październiku okazała się niższa niż we wrześniu. Wtedy poziom wzrostu cen w ujęciu rocznym wynosił 3,7 procent. Odczyt na takim poziomie negatywnie zaskoczył analityków, którzy spodziewali się spadku inflacji (do 3,6 proc.) w porównaniu z sierpniowym odczytem. W sierpniu inflacja w Stanach Zjednoczonych także wyniosła 3,7 proc. rok do roku i była wyższa niż w lipcu o 0,5 pkt. procentowego. 

Reklama

Konsensus rynkowy zakładał także spadek tempa wzrostu cen w ujęciu miesięcznym. Analitycy szacowali, że ceny w październiku wzrosły o 0,1 proc. w porównaniu z wrześniem. W tamtym miesiącu miesięczne tempo wzrostu cen wynosiło 0,4 proc. Z kolei w sierpniu ceny były o 0,6 proc. wyższe niż w lipcu. 

Benzyna i czynsze ciągną inflację w dół

Spadek czynszów i taniejące paliwa były głównymi czynnikami, które spowolniły inflację w USA - prognozowali przed publikacją danych ekonomiści banku ING. 

"Spadek dynamiki CPI wynikał w dużym stopniu z gwałtownego obniżenia się cen benzyny. Przy okazji spadek cen paliw najprawdopodobniej przełoży się również na spadek sprzedaży detalicznej w ujęciu miesięcznym" - pisali w porannym komentarzu. Jak dodali, ich zdaniem "spowolnienie czynszów będzie miało coraz większy wpływ i powinno doprowadzić do spowolnienia inflacji CPI do 2 proc. do lata przyszłego roku".

Tak szybki spadek inflacji poziomu będącego celem Fed może oznaczać koniec podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych - dodali w komentarzu ekonomiści ING. Ponieważ analitycy zaczęli już zakładać taki scenariusz, jakiekolwiek odchylenia wtorkowego odczytu inflacji od przewidywań mogą wpłynąć na kurs dolara.

USD/PLN

3,9727 -0,0236 -0,59% akt.: 01.12.2023, 22:54
  • Kurs kupna 3,9709
  • Kurs sprzedaży 3,9744
  • Max 4,0086
  • Min 3,9690
  • Kurs średni 3,9727
  • Kurs odniesienia 3,9963
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | USA | dane makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »