Ceny paliw wzrosną? W wakacje jest drożej, to już norma

Wakacje to już tradycyjnie czas zwiększonego zużycia benzyny i wyższych cen paliw. W kilku poprzednich latach ceny paliw na stacjach były o 5 proc. wyższe niż w pozostałych miesiącach roku. Czy tak samo będzie w 2024 roku?

Wakacje to czas wzmożonych podróży na całej północnej półkuli. Z amerykańskich danych (na które powołuje się Polski Instytut Ekonomiczny) wynika, że mobilność populacji USA wyrażona w przejechanych milach na dobę wzrasta w miesiącach lipiec-sierpień o 7 proc., a zużycie paliwa o 4 proc. względem pozostałych miesięcy (dane agencji rządowej U.S. Energy Information Administration (EIA).

W wakacje zużywamy więcej paliw, które drożeją w stosunku do pozostałych miesięcy roku

Zużycie paliw rośnie w wakacje także w krajach Europy. Eurostat wskazuje, że w Polsce zużycie benzyny w latach 2020-2024 w sezonie wakacyjnym wzrasta nawet o 17 proc., a oleju napędowego o 8 proc. w porównaniu do średniej rocznej - wylicza PIE i wyjaśnia, że za zwiększonym popytem w naturalny sposób idzie wzrost cen.

W latach 2021-2023 ceny benzyny na stacjach paliw w Polsce podczas wakacji były o 5 proc. wyższe niż w pozostałych miesiącach roku - informuje Polski Instytut Ekonomiczny. "Choć długookresowe trendy wskazują na wysoką zależność cen produktów rafineryjnych od cen ropy naftowej na międzynarodowych rynkach, to sezonowość konsumpcji paliw wciąż ma znaczenie w analizie krótkookresowej" - tłumaczą eksperci instytutu.

Reklama

Dodatkowo przejście rafinerii na produkcję paliwa letniego generuje koszty, które wpływają na ceny detaliczne benzyny i oleju w miesiącach wakacyjnych. W USA wzrost cen w wakacje jest nawet lepiej widoczny niż w Europie (w USA w lipcu i sierpniu paliwa są średnio droższe o ok. 8 proc. od cen w pozostałych miesiącach roku - oczywiście przy uwzględnieniu wahań cen ropy na światowych rynkach.

Wykres. Ceny paliw na stacjach i zużycie paliw w Polsce (01.2020 = 100)

W II kwartale 2024 r. ceny paliw spadały

Długoterminowe trendy cen paliw wyznaczane są nie przez pory roku czy okres wakacyjny, lecz najczęściej i w największym stopniu przez podaż surowca na światowych rynkach, stan rezerw paliwowych i popyt na paliwa determinowany np. dynamiką wzrostu gospodarczego.

Ceny paliw na stacjach w Polsce spadły o 3 proc., z 6,72 PLN/l do 6,53 PLN/l, w II kwartale 2024 r. - wylicza PIE i dodaje, że na początku czerwca obniżka była kontynuowana.

Eksperci nie mają jednak wątpliwości: w nadchodzących tygodniach możemy spodziewać się zatrzymania przeceny na polskich stacjach. Ceny ropy naftowej Brent w dniach 03.06-17.06.2024 r. wzrosły już o 8 proc., z 78,36 USD/baryłkę do 84,25 USD/baryłkę, wracając do poziów mu sprzed niedawnej decyzji kartelu OPEC+" - przypomina PIE.

Ropa Brent natychmiast

80,76 -0,53 -0,65% akt.: 17.01.2025, 22:59
  • Max 81,92
  • Min 80,54
  • Stopa zwrotu - 1T 1,37%
  • Stopa zwrotu - 1M 10,13%
  • Stopa zwrotu - 3M 8,48%
  • Stopa zwrotu - 6M -5,20%
  • Stopa zwrotu - 1R 3,46%
  • Stopa zwrotu - 2R -6,85%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Ile będą kosztować paliwa w kolejnych latach?

W długim terminie Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) prognozuje, że szczyt popytu na ropę naftową wyniesie 105,6 mln baryłek dziennie i nastąpi już w 2029 r. PIE przypomina, że w 2024 r. jest to 103,4 mln baryłek dziennie.

Po tej rekordowej konsumpcji zapotrzebowanie na ropę miałoby spadać. Z tego powodu analitycy Citi sugerują znaczny spadek cen do 2025 r. nawet do 60 USD/baryłkę, co wiązałoby się z obniżką również na stacjach paliw - PIE przywołuje prognozy analityków.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paliwa | ceny paliw | wakacje | wyjazdy wakacyjne | ceny ropy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »