Reklama

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych rosną

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego w marcu wzrosły o 5,3 proc. rdr - podał wczoraj Główny Urząd Statystyczny. W marcu br. w stosunku do marca 2019 r. za żywiec wieprzowy płacono o ponad 40 proc. więcej. Cena ziemniaków w skupie wzrosła o 5,0 proc., a w obrocie targowiskowym o 35,4 proc.

W marcu 2020 r. w porównaniu z lutym br. wzrosły ceny skupu oraz ceny na targowiskach większości produktów rolnych. W skupie niższe były ceny jęczmienia, drobiu i mleka, a na targowiskach - pszenżyta, kukurydzy i ziemniaków. Na obu rynkach odnotowano spadek cen żywca wołowego.  W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku  w marcu 2020 r. zarówno w skupie, jak i na targowiskach ceny większości produktów rolnych były niższe. Wzrosły natomiast ceny ziemniaków i trzody chlewnej.

W marcu br. w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego cena ziemniaków w skupie wzrosła o 5,0 proc., a w obrocie targowiskowym - o 35,4 proc. W skupie ceny żywca wołowego w marcu 2020 r. były niższe od ubiegłorocznych o 4,3 proc., a na targowiskach o 6,6 proc. W marcu br. w stosunku do marca 2019 r. za żywiec wieprzowy płacono o ponad 40 proc.  więcej  zarówno w skupie, jak i w transakcjach targowiskowych.  

Reklama

W marcu 2020 r. w stosunku do lutego br.  spadły ceny żywca wołowego w skupie i na  targowiskach.  W skali miesiąca odnotowano wzrost cen żywca wieprzowego na targowiskach.

Ceny ważniejszych produktów rolnych w marcu 2020 r.

Za pszenicę w skupie płacono 74,25 zł/dt, a w  transakcjach targowiskowych - 87,96 zł/dt, tj. po 0,7 proc. więcej niż przed miesiącem. Ceny żyta zarówno w skupie, jak i na targowiskach wzrosły odpowiednio o 1,1 proc. (56,29 zł/dt)  i o 1,4 proc. (69,67 zł/dt). W marcu br. za ziemniaki w skupie płacono średnio 90,99 zł/dt, tj. o 10,1 proc. więcej niż  w poprzednim miesiącu.

Na targowiskach natomiast cena spadła o 2,0 proc. i wyniosła 199,79 zł/dt.  W skali miesiąca ceny skupu żywca wołowego (6,25 zł/kg) były niższe o 3,7 proc., a w transakcjach targowiskowych - o 1,2% (6,70 w zł/kg).

Ceny żywca wieprzowego w skupie w marcu 2020 r. kształtowały się na poziomie 6,28 zł/kg i były wyższe (o 0,2 proc.) niż w lutym br. Na targowiskach za 1 kg tego żywca płacono 6,74 zł, tj. o 9,8 proc. więcej niż przed miesiącem. W skali miesiąca  spadły ceny skupu drobiu rzeźnego (3,79 zł/kg) oraz mleka (136,86 zł/1hl) - odpowiednio o 0,2 proc. i o 0,4 proc.GUS
Dowiedz się więcej na temat: ceny w Polsce | inflacja | GUS | polska żywność

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »