Ceny węgla energetycznego wzrosły w listopadzie 2022 r.

Jak wynika z analizy indeksów cenowych, ceny węgla energetycznego wzrosły w listopadzie o 1,1 proc. miesiąc do miesiąca (mdm). Z kolei ceny surowca dla rynku ciepła spadły o 0,8 proc. mdm. Indeksy są tworzone wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii.

Sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego obrazują dwa indeksy, bazujące na danych miesięcznych ex-post i wyrażające cenę zbytu węgla kamiennego, w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej, indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.

Indeks PSCMI1 w listopadzie 2022 r. poprawił swój wynik o 1,1 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniósł 551,30 zł/t. W porównaniu z listopadem 2021 r. wynik ten jest lepszy o 132,2 proc.

Reklama

Indeks PSCMI2 w listopadzie 2022 r. pogorszył swój wynik o 0,8 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniósł 1043,03 zł/t. W porównaniu z listopadem 2021 r. wynik ten jest lepszy o 204,1 proc.

Wzrosty cen węgla wynikają z renegocjacji kontraktów

ARP pisze, że prezentowane dla listopada wielkości miesięcznych indeksów PSCMI1 i PSCMI2 ponownie wykazują wzrost w porównaniu do poprzednich miesięcy.

"Jest to związane z procesem renegocjacji wcześniej zawartych kontraktów na dostawy węgla pod względem jego wartości, które część spółek węglowych przeprowadziła w związku z sytuacją na rynku węgla. Efektem był szereg korekt wcześniej wystawionych faktur. Wartość tych korekt została ujęta w zapisach księgowych dotyczących również listopada. Spowodowało to wzrost wartości sprzedanego węgla, przy wolumenie dotyczącym wyłącznie tego miesiąca. W konsekwencji nastąpił wzrost wyliczanej na ich podstawie średniej ceny zbytu" - napisano.

"Analiza przekazanych przez spółki węglowe dodatkowych danych o wartości sprzedanego węgla pozwoliła stwierdzić, że wartość asortymentów miałowych sprzedanego węgla wzrosła przez korekty. Bez uwzględnienia tych korekt wartość indeksów wynosiłaby odpowiednio: 549,13 zł/t oraz 1030,73 zł/t" - dodano.

ARP poinformowała również, że produkcja węgla kamiennego z polskich kopalń w listopadzie ub. roku była najwyższa od pół roku, choć wciąż mniejsza niż rok wcześniej. Miesięczna sprzedaż węgla rok do roku spadła o ponad 1 mln ton. Wydobycie osiągnęło 4,5 mln ton, a sprzedaż 4,1 mln ton.

Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: węgiel | ceny węgla | kryzys węglowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »