Cenzura Facebooka i Twittera? Turecki parlament przyjął ustawę!

Tureckie władze będą mogły ściślej kontrolować internet. Tamtejszy parlament uchwalił w środę kontrowersyjną ustawę regulującą media społecznościowe. Od tego rodzaju pomysłów odżegnały się natychmiast polskie władze.

Według rządzącej w Turcji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), nowe prawo ma "skończyć z obelgami, bluźnierstwami i nękaniem poprzez media społecznościowe".

Ustawa nakłada na zagraniczne platformy społecznościowe z ponad milionem użytkowników obowiązek posiadania w Turcji przedstawicielstw, których zadaniem byłaby m.in. współpraca z władzami przy regulacji treści pojawiających się na portalach. Przepisy nakazują również lokalne przechowywanie danych, a także wyznaczają terminy usuwania treści, w sprawie których nastąpi interwencja władz.

Firmy, które nie podporządkują się władzom, będą karane wysokimi grzywnami, blokowaniem reklam i spowolnieniem przepustowości sieci nawet o 90 proc.

Według organizacji Human Rights Watch, przyjęcie nowego prawa "sygnalizuje nową mroczną erę cenzury internetu". HRW uważa przy tym, że obowiązek lokalnego przechowywanie danych umożliwi władzom tureckim łatwiejszy dostęp do osobistych danych użytkowników sieci.

Reklama

MC: Nie prowadzimy prac nad ograniczeniem działania mediów społecznościowych

Ministerstwo Cyfryzacji nie prowadzi prac nad przepisami, które miałyby ograniczyć w Polsce działanie niektórych mediów społecznościowych - poinformował w środę resort na Twitterze.

"W sieci możecie dziś znaleźć informację, że rzekomo pracujemy nad przepisami, które miałyby ograniczyć w Polsce działanie niektórych mediów społecznościowych i serwisów sprzedażowych - nie wierzcie w to! To typowy #fakenews. Nie prowadzimy takich prac. #dezinformacja" - napisano na Twitterze resortu.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Facebook
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »