Ekstremalne upały w Europie. Tak miasta walczą o przetrwanie

Od bezpłatnych wycieczek po muzeach po darmowe baseny i "oazy klimatyczne" z zimnymi napojami i klimatyzacją dla bezdomnych - europejskie miasta szukają kreatywnych sposobów na pokonanie fali upałów uderzającej w kontynent – ​​informuje agencja AFP. W wielu z nich zostały pobite rekordy temperatur w czerwcu.

Europę nawiedziła fala upałów. W Hiszpanii, Austrii, Francji czy Włoszech pokonano dotychczasowe rekordy temperatur w czerwcu. Wyjątkowo gorąco jest też w Grecji i Portugalii. Za ekstremalne warunki pogodowe odpowiada tzw. kopuła ciepła - silny, niemal nieruchomy układ wysokiego ciśnienia, który nad danym obszarem zatrzymuje gorące masy powietrza.

Fala upałów. Ochronić mieszkańców

Miasta, które odnotowały rekordowe temperatury mają różne propozycje dla mieszkańców. Na przykład Wenecja, która oferuje osobom powyżej 75. roku życia - grupie szczególnie narażonej na ekstremalne upały - bezpłatne wycieczki z przewodnikiem po klimatyzowanych muzeach i budynkach publicznych. W Rzymie zaś ci, którzy ukończyli 70 lat mogą bezpłatnie korzystać z miejskich basenów. A szpitale takie jak Ospedale dei Colli w Neapolu przyjmują osoby z udarem cieplnym poza kolejnością.

Reklama

Szkoły w Rotterdamie i całej holenderskiej prowincji Brabancja Zachodnia przyjęły "tropikalny harmonogram", z krótszymi godzinami nauki – od 8:00 do 12:00 – i dodatkowymi przerwami na picie wody. A w Niemczech od ponad stu lat obowiązuje "hitzefrei" - prawo do wolnego z powodu upałów. Kiedy temperatura jest zbyt wysoka szkoły i firmy nie pracują popołudniami. Zgodnie z niemieckimi przepisami, temperatura w miejscu nauki i pracy nie powinna przekraczać 26 stopni.

W wielu hiszpańskich miastach zaapelowano o rezygnację z długich podróży, pozostawanie z domu w południe i niewychodzenie na ulice bez butelki wody. Ministerstwo ds. Równouprawnienia wprowadziło protokół mający na celu ochronę kobiet narażonych na przemoc domową. "Wraz z nadejściem fali upałów jej ryzyko wzrasta" - informował przed kilkoma dniami hiszpański dziennik "El Pais". Aby identyfikować osoby najbardziej narażone, hiszpańskie władze korzystają z algorytmów komputerowych.

Ochronić przed upałem. Austria dba o bezdomnych

Austria zaś, gdzie temperatura przekroczyła 36 st. C, udostępniła potrzebującym, przede wszystkim bezdomnym, 23 "oazy klimatyczne". Są wyposażone w klimatyzację i oferują napoje i wyżywienie. Pomoc oferuje Caritas. Jego ochotnicy rozdają też na ulicach wodę, zapewniają potrzebującym ochronę przeciwsłoneczną i letnie śpiwory. Kraj przemierzają zaś "Louisebusem" - mobilne gabinety medyczne. 

Fala upałów dotarła też do Francji, gdzie jeszcze tydzień trwa rok szkolny. Z powodu wysokich temperatur częściowo lub całkowicie zamknięto tam 1350 ze 45 tysięcy szkół. "Niektóre miasta, np. Orlean, oferują bezpłatny wstęp do muzeów" - informuje AFP. Marsylia, na czas trwania fali upałów, udostępniła bezpłatnie publiczne baseny. W Paryżu są one czynne dłużej, do 22.00. Władze stolicy Francji ogłosiły, że parki i ogrody publiczne będą otwarte przez całą dobę.

W Atenach zaś chłodne miejsca w mieście wskazuje darmowa aplikacja. Podaje adresy galerii handlowych, muzeów czy klimatyzowanych barów i kawiarni. Korzystający z niej mogą też znaleźć na mapie lokalizacje fontann i parków, gdzie można odpocząć w cieniu i się ochłodzić. Władze stolicy Grecji apelują, aby przed wyjściem z domu sprawdzić prognozę pogody, zabrać ze sobą butelkę wody, nakrycie głowy i krem z filtrem przeciwsłonecznym. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Europa | fala upałów | miasta | pomysły
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »