Reklama

Chcą podnieść ceny wody o 500 proc. Taryfa zostanie odrzucona?

W Koronowie podwyżka taryfy za odprowadzanie ścieków ma wynieść, dla jednej z grup odbiorców, ok. 500 proc. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku odrzucił wniosek taryfowy. Sprawa trafiła do wyższej instancji.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku zaapelował do samorządów o powstrzymanie podwyżek opłat za wodę. RZGW jako przykład podaje Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Koronowie, który skalkulował rekordową w skali kraju podwyżkę cen za dostarczanie wody i odbiór ścieków.

Reklama

Rekordowa podwyżka

Podwyżka taryfy za odprowadzanie ścieków ma wynieść tam, dla jednej grup odbiorców, ok. 500 proc. Dla innych grup odbiorców zaproponowane podwyżki są również kilkusetprocentowe. Wysokie są też podwyżki cen za dostarczanie wody.

- Z powodu tak wysokiej zmiany, taryfa ta nie została zatwierdzona przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku i trwa procedura odwoławcza. Odwołanie zostało odrzucone także przez organ drugiej instancji - podał Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej.

- Dlatego Wody Polskie po raz kolejny apelują do władz gmin o niepodwyższanie cen wody. Tak wysoka podwyżka jest zjawiskiem dalece niepokojącym - napisano w komunikacie RZGW.

Jak przypomina PGW Wody Polskie, ustalanie stawek za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków to zadanie gmin, które odpowiadają za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Taryfy te są zatwierdzane przez regionalne zarządy Wód Polskich.

Apelują do samorządów

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca, już 30 sierpnia br., zaapelował o powstrzymanie podwyżek.

- Muszę zauważyć, że niektóre samorządy próbują wykorzystać sytuację i zrzucić na Wody Polskie odpowiedzialność za podwyżki. Apelujemy do samorządów, do przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, by nie upierały się przy podwyższaniu opłat mieszkańcom - powiedział Przemysław Daca. Jak dodał: podejmowane są próby scedowania na mieszkańców wysokich kosztów funkcjonowania poszczególnych przedsiębiorstw.

Zdaniem szefa PGW wysokie koszty za wodę i ścieki wynikają najczęściej z drogich i przewymiarowanych inwestycji, zrealizowanych w przeszłości, za które obecnie spłacane są ogromne kredyty. (...)

Więcej informacji na stronach Portalu Samorządowego

Dowiedz się więcej na temat: podwyżki cen | woda | ceny wody

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »