Chcemy dożywotniej emerytury kapitałowej
Szef SLD Grzegorz Napieralski zapowiedział w poniedziałek w Szczecinie, że klub Lewicy zgłosi na najbliższym posiedzeniu Sejmu poprawki do rządowego pakietu ustaw emerytalnych.
Ostateczne decyzje w sprawie kształtu poprawek do projektów ustaw emerytalnych oraz ewentualnego poparcia dla pakietu projektów ustaw zdrowotnych, nad którymi Sejm będzie debatował we wtorek, SLD podejmie tego dnia po posiedzeniu zarządu krajowego partii m.in. z udziałem przewodniczących rad wojewódzkich ugrupowania i przedstawicieli zainteresowanych central związkowych - zapowiedział Napieralski.
Chodzi o pięć projektów ustaw: o zoz-ach, który pozwala na przekształcanie szpitali w spółki, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej.
"Boimy się, że pod przykrywką delikatnych zapisów służba zdrowia w niektórych miejscach stanie się prawdziwie prywatna, a nie skomercjalizowana" podkreślił Napieralski. Jak dodał, wierzy że jeśli będzie wola współpracy w parlamencie nad tymi ustawami i wysłuchania głosu Lewicy, "będziemy dalej nad nimi pracować".
Na podobną współpracę szef Sojuszu liczy także w kwestii projektów ustaw emerytalnych. SLD chce m.in. wprowadzenia do projektu ustawy o emeryturach kapitałowych zapisu gwarantującego wypłaty tych emerytur przez państwo.
Chce także zagwarantowania waloryzacji dożywotniej emerytury kapitałowej na poziomie co najmniej równym inflacji.
- Niepokoją nas sygnały dotyczące pakietu ustaw emerytalnych. Wierzymy, że PO opamięta się i posłucha SLD w kwestii emerytur kapitałowych. Obawiamy się wielkiego krachu na początku przyszłego roku, gdy emeryci i renciści mogliby stracić po kilkaset złotych - dodał Napieralski.
Jeśli chodzi o ustawy o funduszu dożywotnich emerytur kapitałowych - zdaniem SLD - należałoby ograniczyć udział instytucji finansowych w zyskach funduszu.
Według SLD, Skarb Państwa powinien mieć obowiązek stworzenia zakładu emerytalnego, który zarządzałby funduszem dożywotnich emerytur kapitałowych.
Jak się nieoficjalnie dowiedziała PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa SLD, w sprawie emerytur pomostowych klub Lewicy zamierza złożyć projekt ustawy przedłużający o jeden rok możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury na dotychczasowych zasadach. SLD liczy, że da to więcej czasu na konsultacje polityczne i społeczne w kwestii proponowanych przez PO zmian. Złożenie podobnego projektu zapowiedział prezydent Lech Kaczyński.