Chory bez podatku, zdrowy z podatkiem. Urząd Skarbowy zmienia zdanie ws. porad dietetyków

Porady dietetyczne zwolnione z VAT, ale tylko w przypadku porad dla osób z problemami zdrowotnymi. Urząd Skarbowy zmienia znanie, a szef KAS publikuje nową interpretację przepisów. Eksperci i dietetycy mówią o prawdziwej rewolucji, która powinna być regulowana ustawą.

Zawód dietetyka nadal jest nieuregulowany prawnie. To powoduje wiele problemów - także podatkowych. Dotychczas skarbówka zezwalała na rozliczanie usług dietetycznych podobnie jak w przypadku innych zawodów medycznych, co dawało możliwość zwolnienia z VAT. 

Zwolnienia z VAT dla zawodów medycznych

Po czterech latach szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zmienia interpretację przepisów w sprawie zwolnienia z VAT dla usług dietetycznych. Nowe stanowisko z 8 lipca 2024 r. zakłada, że zwolnienie z VAT dotyczyć może tylko porad dla osób z problemami zdrowotnymi w celu poprawy stanu zdrowia. Nie może być stosowane dla porad żywieniowo-dietetycznych udzielanych osobom zdrowym w ramach profilaktyki.

Reklama

Wszystko zaczęło się od dietetyka, który poprosił o potwierdzenie, że słusznie korzysta on ze zwolnienia z VAT w ramach usługi objętej kodem PKD 86.90.E - pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana. W 2020 roku dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z tą interpretacją i przyznał, że w tym przypadku mówimy o zawodzie medycznym, który ma prawo do zwolnienia z VAT.

Koniec zwolnienia z VAT dla dietetyków?

Po czterech latach stanowisko KAS zmienia się. Przepisy dyrektywy VAT i orzeczenia TSUE mają nie dawać podstaw do kwalifikowania wszystkich działań medycznych jako opieki medycznej podlegającej zwolnieniu. W myśl obecnych przepisów usługi online świadczone przez osoby wykonujące zawód medyczny:

  • mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, jeśli porady dietetyczne są świadczone osobom z problemami zdrowotnymi w celu poprawy zdrowia;
  • nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, jeśli porady dietetyczne są świadczone osobom zdrowym w celu profilaktyki zachorowań.

- Trudno zgodzić się ze stanowiskiem szefa KAS. Po pierwsze, nie można stosować przepisów dyrektywy VAT i orzecznictwa TSUE na niekorzyść podatników. Jeżeli polski przepis jest, zdaniem fiskusa, niezgodny z dyrektywą w zakresie profilaktyki to może on co najwyżej zmienić przepisy, a nie interpretację - mówi Joanna Rudzka, doradca podatkowy, cytowana przez prawo.pl.

Ekspertka dodaje, że interpretacja w tym kształcie zabrania zapobiegania chorobom u osób zdrowych. Zastanawia się także, jak dietetyk miałby interpretować, czy udziela porady osobie zdrowej, czy chorej. 

Konieczne zmiany w prawie, nie interpretacja

Prawdziwą rewolucją na rynku usług medycznych inna ekspertka nazywa najnowsze zachowanie szefa KAS. Jej zdaniem Marcin Łoboda wychodzi tutaj nieco przed szereg:

- Zachowanie szefa KAS wydaje się być naprawianiem implementacji dyrektywy bez zmian w ustawie VAT - mówi Mirosława Zugaj, doradca podatkowy w kancelarii Chojnacka & Łagowski Doradcy Podatkowi cytowana przez prawo.pl.

Dotychczas zwolnienie z VAT nie przysługiwało na niektóre usługi stomatologiczne, np. wybielanie zębów, ale też większość usług z zakresu medycyny estetycznej. Dietetycy wydają się być kolejnym zawodem, który będzie miał problemy ze stosowaniem przepisów.

Zwolnienie z VAT dotyczy przychodów, które w poprzednim roku nie przekroczyły łącznie 200 tys. zł. Obowiązkowe opodatkowanie VAT dotyczy sprzedaży towarów i usług w Polsce, eksportu i importu towarów oraz transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, czyli tak zwaną Białą listę, prowadzi szef KAS. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: VAT | zwolnienia podatkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »