Ciech zniknie z giełdy? Spółka z grupy Kulczyk Investments wskazuje powód 

​KI Chemistry, spółka z grupy Kulczyk Investments, do której należy ponad 51 proc. akcji Ciech, zamierza wezwać do sprzedaży pozostałych 25.747.857 akcji Ciechu, po 49 zł za papier - poinformował pośredniczący Santander Biuro Maklerskie.

KI Chemistry zamierza nabyć akcje Ciechu stanowiące 48,86 proc. kapitału zakładowego spółki i tym samym zwiększyć swój udział do 100 proc. 

Jak podano w komunikacie prasowym, w przypadku osiągnięcia w wyniku wezwania progu przynajmniej 95 proc. ogólnej liczby głosów na walnym, inwestor zamierza przeprowadzić przymusowy wykup akcji należących do pozostałych akcjonariuszy, a następnie wycofać akcje spółki z obrotu giełdowego. 

Grupa Ciech może zniknąć z giełdy

Według KI Chemistry, działanie Ciech w formule spółki niepublicznej zapewni możliwość szybszego i elastyczniejszego reagowania na dynamicznie zmieniające się uwarunkowania. 

Reklama

KI Chemistry poinformowało, że zamierza wspierać działalność i zrównoważony rozwój Grupy Ciech oraz inicjować działania mające na celu wzmocnienie jej pozycji rynkowej oraz finansowej poprzez ujednolicenie i usprawnienie nadzoru właścicielskiego przy podejmowaniu strategicznych decyzji, a także elastyczności w pozyskiwaniu finansowania, gdy będzie to konieczne. 

"W opinii KI Chemistry, utrzymywanie statusu spółki publicznej ogranicza możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na dynamicznie zmieniające się uwarunkowania ekonomiczne, regulacyjne oraz geopolityczne, zawirowania na globalnych rynkach finansowych i surowcowych, a także w bezpośrednim otoczeniu spółki" - napisano. 

"Ponadto, KI Chemistry ocenia, że zwiększanie konkurencyjności oraz dalszy rozwój Grupy Ciech może wymagać znacznych nakładów inwestycyjnych m.in. na realizację kompleksowej transformacji technologicznej oraz energetycznej, w tym nakładów na ograniczenie emisji CO2, czy dostosowywanie działalności do rosnących obciążeń regulacyjnych obejmujących spółki publiczne" - dodano. 

W poniedziałek po otwarciu sesji kurs Ciechu zwyżkuje o 7,2 proc. do 51 zł. W piątek na zamknięciu sesji kurs akcji Ciechu wynosił 47,58 zł. 

CIECH

50,1000 0,1000 0,20% akt.: 07.06.2023, 17:51
  • Otwarcie 50,0000
  • Max 50,9000
  • Min 49,4000
  • Kurs odniesienia 50,0000
  • Suma wolumenu 43 630
  • Suma obrotów 2 185 976,8500
  • Widełki dolne 45,0000
  • Widełki górne 55,0000
Zobacz również: GRUPAAZOTY GRUPAAZOTY PCCROKITA

Blisko dekada KI Chemistry w udziałach Ciechu

KI Chemistry została inwestorem strategicznym Ciechu w 2014 roku. Jak podano w komunikacie, w latach 2015-2022 akcjonariusze Ciech otrzymali dywidendy w łącznej kwocie 782,3 mln zł, czyli 14,85 zł w przeliczeniu na jedną akcję. 

"W ocenie KI Chemistry, sprzedaż akcji w wezwaniu daje mniejszościowym akcjonariuszom spółki możliwość wyjścia z inwestycji z atrakcyjną stopą zwrotu" - napisano. 

Przewiduje się, że treść wezwania zostanie opublikowana w pierwszej połowie marca tego roku, z zachowaniem terminów przewidzianych w stosownych przepisach. 

Santander Bank Polska - Santander Biuro Maklerskie pełni rolę wyłącznego podmiotu pośredniczącego w wezwaniu i doradcy transakcyjnego, natomiast BNP Paribas pełni rolę wyłącznego doradcy finansowego i M&A dla KI Chemistry. 

Cena oferowana przez KI Chemistry za akcje Ciech oznacza 29,3 proc. premii wobec średniej ceny akcji spółki na GPW ważonej wolumenem obrotu z ostatnich sześciu miesięcy oraz 14,9 proc. premii wobec średniej ceny z ostatnich trzech miesięcy. 

Czym zajmuje się Ciech?

Ciech S.A. to grupa chemiczna zajmująca się wydobyciem i produkcją sody kalcynowanej i oczyszczonej oraz soli warzonej. Jak podkreśla spółka na swojej stronie, są oni drugim producentem sody w Unii Europejskiej oraz największym dostawców krzemianów sodu w Europie. 

Swoje fabryki Ciech ma nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech oraz Rumunii. Swój debiut na parkiecie GPW spółka zanotowała w 2005 roku. Natomiast od 2016 r. jest również notowana na giełdzie Börse Frankfurt. Firma zatrudnia blisko 3 tys. pracowników w całej UE. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ciech SA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »