Co dziesiąty bierze "do ręki"

Pracodawcy proponują, pracownicy nie protestują. Efekt jest taki, że co dziesiąty zatrudniony otrzymuje wynagrodzenie, od którego firma nie odprowadza należnych składek i podatków. Cierpi na tym pracownik i budżet państwa.

W większości takich przypadków pracownicy otrzymują część poborów legalnie, a część "na rękę", bez udokumentowania - informuje CBOS w komunikacie z badania o "Układach zbiorowych pracy, łamaniu praw pracowniczych i 'szarej strefie' w zatrudnieniu".

Ogólnie, sytuacja w firmach jest lepsza niż była dwa lata temu. W porównaniu z 2004 r. zmniejszyła się skala naruszania praw pracowniczych. Mniej niż jedna piąta pracowników (18 proc., spadek od 2004 r. o 10 punktów proc.) czasami zmuszona jest pracować bez właściwego wynagrodzenia dłużej, niż określono to w umowie, a prawie co dziesiąty (9 proc., spadek od 2004 r. o 10 punktów proc.) zmuszany jest do pracy w nieprzepisowych warunkach.

Reklama

Poprawiły się też terminy wynagradzania pracowników za pracę. Niepłacenie lub nieregularne płacenie za wykonywaną pracę jest obecnie problemem dotykającym jedynie nielicznych zatrudnionych (3 proc., spadek od 2004 r. o 5 punktów proc.).

Związki obecne

Czy chętnie wpisujemy się na listy związków zawodowych? 14 proc. zatrudnionych deklaruje członkostwo w takich organizacjach; wśród nich 5 proc. należy do NSZZ "Solidarność", 4 proc. - do związków zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych (OPZZ), a 3 proc. - do organizacji związkowych skupionych w Forum Związków Zawodowych.

Być może odsetek jest niewielki, bo nie każdy pracodawca zezwala na stworzenie takich organizacji na jego terenie. Tylko ok. jedna trzecia zatrudnionych (32 proc.) pracuje bowiem w zakładach, w których działają związki zawodowe.

Jedna piąta pracowników (20 proc.) deklaruje, że w ich przedsiębiorstwie zawarty został zbiorowy układ pracy między związkami zawodowymi a zarządem zakładu, zaś ponad połowa (56 proc.) twierdzi, że nie podpisano takiego układu. 23 proc. pracowników nic nie wie na ten temat.

Blisko jedna piąta zatrudnionych (19 proc.) wie, że w ich zakładzie pracy działa rada pracowników, której członkowie zostali wybrani przez pracowników lub wskazani przez związek zawodowy. Większość zatrudnionych (68 proc.) twierdzi, że w ich zakładzie nie ma rady pracowników, a mniej więcej co ósmy (13 proc.) nic nie wie na ten temat.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: pracownicy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »