Co się dzieje z cenami ropy? Decyduje jeden czynnik
Ropa tanieje na światowych rynkach, a głównym wskazywanym przez analityków powodem spadku cen jest spodziewana nadpodaż surowca. Notowaniom ropy nie "pomaga" nawet wciąż napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie i upadek reżimu Baszara al-Asada w Syrii.
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku idą w dół z powodu obaw inwestorów w związku ze zbliżającą się nadwyżką surowca na globalnych rynkach paliw. Nie pomaga nawet perspektywa poprawy popytu na paliwa w Chinach, które zamierzają odważniej stymulować wzrost gospodarczy - informują maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 68,00 USD, niżej o 0,54 proc.
Brent na ICE na II jest wyceniana po 71,81 USD za baryłkę, po zniżce o 0,46 proc.
Na rynkach ropy utrzymują się obawy o zbliżającą się nadpodaż surowca. Nastrojów nie poprawia nawet perspektywa potencjalnego wzrostu popytu na paliwa w Chinach - największego na świecie importera ropy naftowej, gdzie władze zamierzają mocniej stymulować przeżywającą trudności gospodarkę.
Najwyżsi rangą chińscy oficjele zobowiązali się do "umiarkowanego luzowania" w polityce pieniężnej i "bardziej proaktywnego" podejścia w polityce fiskalnej, co jest sygnałem dalszego łagodzenia polityki pieniężnej w przyszłości.
Rynki ropy są na dobrej drodze do osiągnięcia w przyszłym roku znacznej nadwyżki surowca na globalnych giełdach, co spowodowało, że kraje OPEC+ zdecydowały się na kolejne opóźnienie wprowadzenia na rynek większej ilości ropy.
Analitycy wskazują, że ceny ropy od połowy października utknęły w wąskim przedziale pod wpływem wielu "niedźwiedzich" i "byczych" czynników, w tym m.in. napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Inwestorzy z uwagą obserwują sytuację w Syrii po upadku reżimu Baszara al-Asada, gdzie na razie nastąpiła "próżnia" władzy; może to doprowadzić do większego zamieszania w kraju, gdzie różne frakcje walczą o kontrolę nad państwem.
Ważne w tym kontekście jest monitorowanie na rynkach wszelkich skutków ubocznych takiej sytuacji, co mogłoby się rozprzestrzenić na Bliski Wschód.
"Pomimo utrzymujących się obaw związanych w Bliskim Wschodem rynek ropy wydaje się przygotowywać na nadpodaż surowca w I połowie 2025 r." - ocenia Priyanka Sachdeva, starsza analityczka w domu maklerskim Phillip Nova Pte.
Analitycy wskazują, że w tym tygodniu jest wiele danych i komentarzy związanych z rynkiem ropy naftowej, w tym raporty OPEC, Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Departamentu Energii USA (DoE) oraz Amerykańskiego Instytutu Paliw (API).
***