Co trzy miesiące czekają nas podwyżki

W tym roku Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe jeszcze dwukrotnie, w sumie o 50 pb, a podwyżek należy oczekiwać w cyklu trzymiesięcznym - wynika z prognozy banku Morgan Stanley.

Andrzej Bratkowski, członek Rady Polityki Pieniężnej opowiada się za podwyżką stóp procentowych w maju o 50 pb, co mogłoby zakończyć obecny cykl zacieśniania polityki pieniężnej i pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie przez trzy do czterech kwartałów.

Na podstawie obecnych warunków makroekonomicznych podwyżka stóp procentowych w maju o 50 pb jest uzasadniona i to mógłby być koniec cyklu podwyżek stóp procentowych. Po trzech-czterech kwartałach czekania na to, co się będzie działo z koniunkturą zewnętrzną przyjdzie moment do oceny i ewentualnych działań. Jeśli koniunktura zewnętrzna znacznie się poprawi, wtedy poprawa będzie widoczna i u nas, a to może doprowadzić do kolejnego cyklu podwyżek, oczywiście w mniejszym zakresie niż obecnie- powiedział PAP Bratkowski.

Reklama

Moim zdaniem podwyżki, które już miały miejsce i ewentualna w maju spowodują, że inflacja zacznie się obniżać. Obecnie wzrost gospodarczy z racji tego, że jest umiarkowany, nie tworzy napięć inflacyjnych - dodał.

RPP w styczniu i marcu podniosła stopy procentowe po 25 pb, obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 4,25 proc.

Morgan Stanley

Choć NBP podniósł stopy procentowe miesiąc wcześniej niż prognozowaliśmy, to nie zmieniamy naszej prognozy i oczekujemy jeszcze dwóch podwyżek w tym roku. Presja na inflację bazową jest ograniczona, rynek pracy nie stanowi zagrożenia, a wygląda na to, że prezes, którego głos jest szczególnie ważny przy tak podzielonej RPP, nadal niezbyt się martwi presją popytową. Nadal sądzimy, że nie ma mowy o podwyżkach miesiąc w miesiąc. Podwyżki co trzy miesiące to w obecnych okolicznościach rozsądny scenariusz" - napisano w poniedziałkowym raporcie.

Sądzimy, że dynamika sprzedaży detalicznej się obniży, a oczekiwania inflacyjne w kwietniu się obniżą - dodano.

Głównym ryzykiem dla prognozy jest możliwość, że w kwietniu Belka został przegłosowany i że w Radzie jest sześciu jastrzębi. W takim przypadku polityka monetarna może się stać mniej konsekwentna, a tempo podwyżek trudniejsze do przewidzenia" - zaznaczono.

Bank prognozuje, że cykl zacieśniania polityki monetarnej w Polsce zakończy się w III kw. 2012 r., kiedy główna stopa procentowa będzie na poziomie 5,25 proc.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »