Co ze stopami procentowymi w strefie euro? Jest decyzja EBC

Europejski Bank Centralny (EBC) na marcowym posiedzeniu postanowił utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W strefie euro główna stopa, refinansowa, dalej wynosi zatem 4,5 proc. i pozostaje najwyższa w historii. Stopa depozytowa pozostaje zaś na poziomie 4,0 proc.

Rynek oczekiwał takiej decyzji, wskazując na komunikację władz monetarnych strefy euro w ostatnim czasie.

EBC prognozuje inflację w najbliższych latach

Zgodnie z najnowszą projekcją inflacji EBC średnioroczna inflacja w krajach strefy euro wyniesie 2,3 proc. w 2024 roku, 2 proc. w 2025 roku i 1,9 proc. w roku 2026. W przypadku inflacji po wyłączeniu cen energii szacunki wskazują na wartości odpowiednio: 2,6 proc., 2,1 proc. oraz 2 proc. 

"Chociaż większość miar inflacji bazowej uległa dalszemu osłabieniu, krajowa presja cenowa pozostaje wysoka, częściowo ze względu na silny wzrost płac. (...) Poprzednie podwyżki stóp procentowych w dalszym ciągu negatywnie wpływają na popyt, co pomaga obniżyć inflację." - napisano w komunikacie.

Reklama

Jednocześnie oczekuje się, że aktywność gospodarcza w najbliższym czasie pozostanie niska, choć analitycy EBC spodziewają się ożywienia gospodarczego w przyszłym roku na poziomie 1,5 proc., zaś 1,6 proc. w roku 2026. Ma temu sprzyjać zwiększona konsumpcja a później również inwestycje.  

"Retoryka przedstawicieli banku z ostatnich tygodni odzwierciedla spadek inflacji w ostatnich miesiącach, ale wskazuje na ostrożność w polityce stóp procentowych i z uwagi na istniejącą presję cenową (związaną m.in. ze wzrostem płac) oraz ryzyka inflacyjne wynikające z napięć geopolitycznych, w tym ataków na statki na Morzu Czerwonym - napisali w porannym raporcie ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Decydenci z EBC podkreślają też konsekwentnie, że chcą zobaczyć trwały spadek inflacji, a utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie przez czas dłuższy ma sprawić, że inflacja zejdzie do celu Europejskiego Banku Centralnego - przypomnijmy, że określona przez Radę Prezesów EBC strategia przewiduje cel inflacyjny wynoszący 2 proc. (mowa o inflacji w ujęciu rok do roku i w perspektywie średniookresowej, mierzoną w oparciu o zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, czyli HICP).

EBC wstrzymuje się z luzowaniem; cel inflacyjny wciąż nie osiągnięty

Ostatnie odczyty inflacji konsumenckiej w strefie euro pokazały, że ogółem wzrost cen mierzony w oparciu o HICP spowolnił do 2,6 proc. rdr w lutym (wobec 2,8 proc. rdr odnotowanych w styczniu). Ale luty stał się tym samym już 32. miesiącem z rzędu, w którym inflacja HICP przekraczała cel EBC.

Jednocześnie decydentów z EBC wciąż martwi utrzymująca się podwyższona inflacja w sektorze usług - w nim odnotowano w lutym wzrost cen na poziomie 3,9 proc. rdr wobec wzrostu o 4,0 proc. rdr w styczniu.

"Instrumenty finansowe wyceniają pierwszą obniżkę stóp EBC w czerwcu, co jest zgodne z naszą prognozą" - przypominają ekonomiści ING BSK.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: strefa euro | stopy procentowe | EBC | Christine Lagarde
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »