Co ze światową gospodarką w 2023 roku? Wzrost wyhamuje

Wojna w Ukrainie powoduje, iż światowa gospodarka musi zmagać się z wyższą inflacją oraz wolniejszym wzrostem. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, w 2023 r. uda się uniknąć recesji. Globalny wzrost jednak wyhamuje i wyniesie w przyszłym roku 2,2 proc. przy 3,1 proc. w tym roku.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Raport opublikowany przez OECD omówił we wtorek "New York Times".

Kłopoty finansowe dla milionów ludzi

Rekordowa inflacja, napędzana przez największy kryzys energetyczny od lat 70., powoduje finansowe kłopoty dla milionów ludzi - poinformowała OECD w omawianym raporcie. Rządy i decydenci muszą uczynić swoim głównym priorytetem obniżenie inflacji, jednocześnie chroniąc gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa przy pomocy ukierunkowanych wydatków - dodano w raporcie.

Reklama

- Przeprowadzenie gospodarki z obecnej sytuacji do trwałego ożywienia będzie wyzwaniem - powiedział Mathias Cormann, sekretarz generalny OECD.

Według raportu światowa gospodarka nie pogrąży się w recesji, lecz globalny wzrost gospodarczy spadnie w 2023 roku do 2,2 proc., podczas gdy w tym roku wskaźnik ten wynosi 3,1 proc. Rok później, w 2024 ma wzrosnąć do 2,7 proc.

Inflacja nadal będzie wyrządzać szkody

Inflacja w większości rozwiniętych i rozwijających się gospodarek świata nieznacznie spadnie do 6,4 proc. w przyszłym roku z 9,4 proc. w 2022 roku, ale nadal będzie wyrządzać szkody gospodarce - informuje raport.

Wysokie koszty energii i żywności, rosnące stopy procentowe i rosnące zadłużenie rządów w celu pokrycia strat zbiorą w 2023 roku największe żniwo w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej - informuje OECD.

Gospodarki USA i Europy będą rozwijać się w tempie wynoszącym zaledwie 0,5 procent. Chiny zanotują wzrost o 4,6 procent w 2023 roku, po spowolnieniu spowodowanym pandemią w tym roku - zaznacza OECD. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: OECD | wzrost gospodarczy | Produkt Krajowy Brutto (PKB)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »