Co ze światową gospodarką w 2023 roku? Wzrost wyhamuje
Wojna w Ukrainie powoduje, iż światowa gospodarka musi zmagać się z wyższą inflacją oraz wolniejszym wzrostem. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, w 2023 r. uda się uniknąć recesji. Globalny wzrost jednak wyhamuje i wyniesie w przyszłym roku 2,2 proc. przy 3,1 proc. w tym roku.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Raport opublikowany przez OECD omówił we wtorek "New York Times".
Rekordowa inflacja, napędzana przez największy kryzys energetyczny od lat 70., powoduje finansowe kłopoty dla milionów ludzi - poinformowała OECD w omawianym raporcie. Rządy i decydenci muszą uczynić swoim głównym priorytetem obniżenie inflacji, jednocześnie chroniąc gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa przy pomocy ukierunkowanych wydatków - dodano w raporcie.
- Przeprowadzenie gospodarki z obecnej sytuacji do trwałego ożywienia będzie wyzwaniem - powiedział Mathias Cormann, sekretarz generalny OECD.
Według raportu światowa gospodarka nie pogrąży się w recesji, lecz globalny wzrost gospodarczy spadnie w 2023 roku do 2,2 proc., podczas gdy w tym roku wskaźnik ten wynosi 3,1 proc. Rok później, w 2024 ma wzrosnąć do 2,7 proc.
Inflacja w większości rozwiniętych i rozwijających się gospodarek świata nieznacznie spadnie do 6,4 proc. w przyszłym roku z 9,4 proc. w 2022 roku, ale nadal będzie wyrządzać szkody gospodarce - informuje raport.
Wysokie koszty energii i żywności, rosnące stopy procentowe i rosnące zadłużenie rządów w celu pokrycia strat zbiorą w 2023 roku największe żniwo w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej - informuje OECD.
Gospodarki USA i Europy będą rozwijać się w tempie wynoszącym zaledwie 0,5 procent. Chiny zanotują wzrost o 4,6 procent w 2023 roku, po spowolnieniu spowodowanym pandemią w tym roku - zaznacza OECD.