Coraz bliżej płacenia za lekarza

To najważniejsza dla systemu ubezpieczeń zdrowotnych ustawa od 1997 roku, kiedy wprowadzano kasy chorych - mówi Xenia Kruszewska, właściciel portalu zdrowiedirect.pl porównującego oferty polis zdrowotnych.

Ale dodaje, że tylko przy wprowadzeniu koszyka świadczeń i zasad współpłacenia za określone procedury leczenia system pozwoli na wprowadzenie dodatkowych prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, innych niż teraz funkcjonujące.

Adam H. Pustelnik, prezes grupy Signal Iduna w Polsce, uważa, że z ostateczną oceną należy poczekać do pojawienia się rozporządzeń. Wszystko zależy od zawartości wykazu świadczeń gwarantowanych, czyli tych, za które pacjent płacić nie musi.

- Jeśli znajdą się w nim praktycznie wszystkie procedury medyczne - Ministerstwo Zdrowia mówiło nieoficjalnie o 93-94 proc. istniejących procedur - to wpływ ustawy na rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych będzie niewielki - mówi Adam H. Pustelnik.

Reklama

Z informacji GP wynika tymczasem, że nie należy liczyć nawet na taką zmianę - pierwsze rozporządzenia w tej sprawie, które mają pojawić się w sierpniu, nie wprowadzą żadnych istotnych zmian w dostępie do usług medycznych w ramach systemu publicznego. W tej sytuacji dodatkowe polisy nie pojawią się.

- Spodziewam się, że pierwsze procedury, za które trzeba będzie ponosić współodpłatność, mogą pojawić się nie wcześniej niż w połowie 2010 roku - mówi Xenia Kruszewska.

Dodaje, że dopiero wtedy mogą pojawić się pierwsze oferty nowych dodatkowych ubezpieczeń komercyjnych.

- Jeśli przyjmiemy, że w ramach publicznego systemu pacjent będzie miał zagwarantowane wstawienie protezy srebrnej, to za platynową będzie musiał dopłacić z własnej kieszeni różnicę między kosztem srebrnej a platynowej protezy - mówi Xenia Kruszewska.

Marcin Jaworski

Chcesz mieć zawsze aktualny serwis gospodarczo-prawny? Zamów pełne wydanie Gazety Prawnej w internecie.

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: kasy chorych | procedury | lekarza | Bliżej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »