Coraz więcej złota. Adam Glapiński zapowiada transport z Londynu

"Często podnoszona jest kwestia, czy polskie złoto w zasobach NBP na pewno jest i gdzie jest zdeponowane" - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Adam Glapiński, prezes NBP. Szef NBP zapowiedział, że po uzupełnieniu zasobów polskiego złota w Londynie, zostanie zorganizowany duży transport do Polski.

Polskie złoto przechowywane jest w Londynie, Nowym Jorku i w Polsce - tłumaczył Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji. 

Szef NBP wyjaśnił, że polskie złoto przechowywane jest w skarbcu Bank of England oraz w systemie Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku oraz oczywiście w Polsce. "Zarówno Londyn jak i Nowy Jork dają pewność, że złoto jest bezpieczne i że można go użyć w każdej chwili" - wyjaśnił prezes NBP.

Przypominam, że docelowo jedna trzecia polskiego złota będzie w Polsce - mówił Adam Glapiński. Przypomniał, że w tej chwili w kraju przechowujemy jedną czwartą złotych rezerw.

Reklama

"To złoto, które kupujemy obecnie jest kupowane w Londynie i złoto jest przechowywane w Londynie" - Adam Glapiński wyjaśnił, że po osiągnięciu planowanego 20-proc. poziomu rezerw w złocie, NBP zorganizuje jeden duży transport części zasobów z Londynu do Polski.

Prezes NBP dodał, że docelowo polskie złoto "po równo" będzie rozłożone w Polsce, w Londynie i w Nowym Jorku.

Przypomnijmy, że na koniec lutego Narodowy Bank Polski zgromadził ponad 480 ton złota. Polski bank centralny jest tym samym bliski osiągnięcia 20-proc. udziału tego kruszcu w oficjalnych aktywach rezerwowych, a właśnie taki plan ma zarząd NBP.

NBP gromadzi złoto - cel to 20 proc. w oficjalnych rezerwach banku centralnego

NBP w lutym br. zwiększył zasoby złota do 15,443 mln uncji (czyli do wspomnianych ok. 480,3 ton) z 14,511 mln uncji miesiąc wcześniej - wynika z bazy danych NBP.

W latach 2018-2025 polskie zasoby złota zostały zwiększone o niebagatelne ponad 345 tony.

Według stanu na koniec grudnia 2024 r., zasoby NBP wynosiły 448 ton, z czego ok. 75 proc. było utrzymywane za granicą - w zbliżonej części w skarbcach Banku Anglii w Londynie oraz Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. W Polsce przechowywane jest ok. 25 proc. tego kruszcu, będącego w posiadaniu NBP.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »