CS: Lepsze prognozy dla Polski

W reakcji na ogłoszone w poniedziałek wstępne dane GUS o PKB za II kwartał, bank Credit Suisse podniósł prognozę PKB za cały 2010 r. do 3,5 proc. z poprzedniej 2,4 proc. Powodem jest wzrost nakładów na inwestycje, który okazał się dla analityków pozytywną niespodzianką.

W reakcji na ogłoszone w poniedziałek wstępne dane GUS o PKB za II kwartał, bank Credit Suisse podniósł prognozę PKB za cały 2010 r. do 3,5 proc. z poprzedniej 2,4 proc. Powodem jest wzrost nakładów na inwestycje, który okazał się dla analityków pozytywną niespodzianką.

Tyle samo, czyli 3,5 proc. przewidują dla Polski także Bank of America Merrill Lynch oraz JP Morgan. Rząd spodziewa się średniorocznego wzrostu na poziomie 3,2 proc., a w II poł. br. przewiduje ok. 3,0 proc.

"Spodziewamy się obecnie, że wydatki na inwestycje wniosą ok. 0,6 proc. do całorocznego wzrostu i będą miały pozytywny wkład w PKB. Podtrzymujemy zarazem pogląd, iż siłą napędową wzrostu będą wydatki gospodarstw domowych i spodziewamy się, że w ujęciu średniorocznym wzrosną o ok. 2,8 proc." - napisali analitycy CS we wtorkowym komentarzu.

"Wprawdzie wysoki popyt krajowy może przełożyć się na rosnący import i przytłumić wkład eksportu netto do realnego przyrostu PKB, ale najnowsze dane o dynamice handlu zagranicznego sugerują, iż negatywny wkład eksportu netto może być opanowany" - uważają analitycy. CS nie wyklucza, iż w br. polska gospodarka może odbudować niewykorzystany potencjał produkcyjny.

Reklama

Według GUS, wyrównany sezonowo realny przyrost PKB przyspieszył w II kwartale br. do 1,1 proc. kwartał do kwartału z 0,7 proc. kwartał do kwartału w I kw., zaś w ujęciu rok do roku z pominięciem korekty sezonowej do 3,5 proc. rok do roku, z 3,0 proc. rdr.

- - - - -

BNP Paribas: W II połowie roku dynamika PKB wyhamuje

Dynamika PKB wyhamuje w II połowie 2010 roku w porównaniu z pierwszym półroczem - ocenia BNP Paribas, wskazując na osłabienie polskich i zagranicznych wskaźników wyprzedzających koniunktury.

"Wprawdzie unijne środki będą ogólnym wsparciem dla inwestycji, a wysoka silna dynamika niemieckiej gospodarki dopomoże polskiemu eksportowi, ale wyhamowanie wskaźników wyprzedzających koniunktury w Polsce i za granicą uwypukla ryzyko osłabienia tempa wzrostu w najbliższych miesiącach" - zaznaczył bank w komentarzu.

Analitycy wskazują na sierpniowy wskaźnik logistyki przemysłu, który na poziomie 52,1 pkt był o 1,2 pkt niższy niż w lipcu i obniżkę wskaźnika zaufania konsumentów o 4,5 pkt. Przewidują też powiększenie się deficytu w handlu towarów i wymianie usług w reakcji na umocnienie złotego.

Popyt gospodarstw domowych może ograniczać niska dynamika przyrostu płac, spodziewana niewielka rewaloryzacja rent i emerytur oraz umocnienie franka, w którym wiele gospodarstw domowych zaciągnęło kredyt.

Po stronie pozytywów analitycy odnotowują poprawę danych sektora budowlanego, który zapewnia przyrost inwestycji (wyrównane sezonowo wydatki na inwestycje odbiły mocno w II kwartale rosnąc o 12,9 proc. kdk w porównaniu ze spadkiem o 12,2 proc. kdk w I kwartale, choć w ujęciu rdr wkład inwestycji do PKB był w II kwartale ujemny i wyniósł minus 0,3 proc.). Dane te dowodzą, zdaniem analityków, iż jedynym powodem spadku nakładów na inwestycje w I kwartale była mroźna pogoda.

Dobre wyniki gospodarki za II kwartał analitycy banku tłumaczą w pierwszej kolejności uzupełnianiem zapasów, które przyrosły o 1,9 pkt proc. rdr, a na drugim miejscu przyrostem nakładów na inwestycje. Przyrost popytu krajowego zasadniczo się nie zmienił kwartał do kwartału, a wkład eksportu netto w ujęciu rocznym był ujemny.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | PKB | wkład | analitycy | GUS | wydatki | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »