Cyberatak na polski rządowy system. Resort cyfryzacji zabrał głos

Jak podało radio RMF FM, w środę przed południem doszło do dużego cyberataku na rządowy System Rejestrów Państwowych. W efekcie przez ponad godzinę niemożliwe było sprawne rozliczenie podatku czy korzystanie z aplikacji mObywatel. Do sprawy odniosło się już Ministerstwo Cyfryzacji. Wiceszef resortu Paweł Olszewski w mediach społecznościowych przekazał, że nie potwierdza skutecznego ataku.

Według RMF FM, atak został przeprowadzony metodą DDoS - Distributed Denial of Service. Polega ona na zablokowaniu drożności systemu poprzez próbę połączenia z wielu komputerów. Radio informuje, że atak został odparty, ale użytkownicy mObywatela nadal mogą doświadczać problemów z działaniem rządowej aplikacji.

Wiceminister cyfryzacji nie potwierdza skutecznego ataku na systemy rządowe

Do sprawy odniosło się Ministerstwo Cyfryzacji. W jego imieniu głos zabrał wiceszef resortu Paweł Olszewski. "Nie potwierdzam skutecznego cyberataku, wystąpiły chwilowe przerwy w usłudze. Obecnie wszystkie usługi działają poprawnie" - napisał na X.

Reklama

"Dziś między godziną 10:00 a 11:00 odnotowaliśmy przejściowe trudności z dostępem do niektórych usług publicznych. Możliwość zalogowania się do wybranych usług mogła być chwilowo zakłócona. Obecnie nie odnotowujemy tego typu problemów. Nie wpływa to w żaden sposób na bezpieczeństwo rejestrów państwowych, w szczególności danych tam zawartych" - przekazał Interii Biznes Marek Gieorgica, dyrektor biura komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Oświadczenie tej samej treści ukazało się w serwisie X, na profilu resortu cyfryzacji.

Sprawą ma zajmować się już Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Cyberatak na mObywatela. Hakerzy celowo wybrali termin

RMF FM zauważa, że termin cyberataku na systemy rządowe nie został wybrany przypadkowo: 30 kwietnia przypada ostatni dzień na złożenie rozliczenia podatku PIT. To także ostatni dzień, kiedy można złożyć wniosek o świadczenie rodzinne "800 plus" na nowy okres wsparcia - jak również zapisać się na badania w programie Profilaktyka 40+.

Radio na swojej internetowej stronie dodaje, że przez kilkadziesiąt minut nie działał mObywatel, a także CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców.

Występowanie problemów potwierdza wzrost zgłoszeń w serwisie Downdetector, dotyczący kłopotów użytkowników z logowaniem i działaniem strony oraz aplikacji mObywatel po godz.10:00 w środę 30 kwietnia.

Obecnie nie ma informacji o źródle, z którego przeprowadzono atak.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mObywatel | cyberbezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »