Cyberbezpieczeństwo. Rząd planuje płacić ekspertom nawet 30 tys. zł

Rząd chce walczyć o specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa z sektorem prywatnym. Specjalne świadczenie teleinformatyczne będzie mogło otrzymać ok. 1000 pracowników - przede wszystkim z Zespołów Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego (tzw. CSIRT), służb specjalnych, ministerstw, Kancelarii Prezydenta, Sejmu czy Senatu.

- To istotny krok do zapewnienia odpowiedniego poziomu wynagrodzeń dla ekspertów odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo państwa - mówi minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Planowane rozwiązania "pozwolą jednostkom sektora publicznego rywalizować płacami z prywatnymi firmami" - napisano w komunikacie. - Dzięki temu, będą w stanie utrzymać obecnie posiadane kadry oraz przyciągnąć nowych, wysoko wykwalifikowanych pracowników - dodano.

Specjalny projekt rozporządzenia w sprawie wysokości świadczenia teleinformatycznego osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa trafił do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Reklama

Według raportu CSIRT Nask za 2020 r. liczba incydentów cyberbezpieczeństwa wzrosła o 60,7 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.

Odpowiednie wynagradzanie pracowników administracji publicznej o wysokich kompetencjach to odpowiedź na jeden z celów Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019-2024 - Zwiększanie kompetencji kadry podmiotów istotnych dla cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z podpisaną w tym miesiącu przez Prezydenta ustawą o szczególnych zasadach wynagrodzenia osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa - od 1 marca 2022 r. planowane jest wypłacanie świadczenia teleinformatycznego (będącego dodatkiem do wynagrodzenia za pracę, a w przypadku funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych świadczeniem pieniężnym) dla osób zajmujących się cyberbezpieczeństwem państwa.

Rozporządzenie, którego projekt trafił właśnie do wykazu prac Rady Ministrów określa minimalną i maksymalną wysokość świadczenia teleinformatycznego, w zależności od wykonywanych zadań.

Wysokość dodatku będzie zależna od doświadczenia w wykonywaniu danego zadania, co będzie dodatkową zachętą do dalszego rozwoju oraz kontynuowania pracy w ramach określonej jednostki.

Kto może liczyć na 30 tys. zł?

Dodatki otrzymają osoby, które realizują kluczowe zadania w ramach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. W zależności od zakresu obowiązków, eksperci będą mogli otrzymać nawet do 30 tys. zł za realizację zadań, takich jak: analiza szkodliwego oprogramowania, badanie bezpieczeństwa, podatności i testowanie sprzętu lub oprogramowania, czy też rozwijanie specjalistycznych narzędzi technicznych wspomagających realizację zadań z obszaru cyberbezpieczeństwa.

Istotne dodatki otrzymają też osoby, do których obowiązków należą m.in. analiza powłamaniowa, budowa i utrzymanie systemów monitorowania i detekcji incydentów, czy też prowadzenie analiz incydentów poważnych oraz powiązań pomiędzy incydentami.  

By otrzymać świadczenie dana osoba będzie musiała udowodnić, że posiada wiedzę i umiejętności potrzebne do skutecznego wykonywania swoich obowiązków. W tym celu przygotowana została lista certyfikatów, które poświadczą, że ich posiadacz dysponuje niezbędnymi kwalifikacjami.

Ponadto, za dowód umiejętności może posłużyć również zajęcie pierwszego zajęcie miejsca w specjalistycznych ćwiczeniach cyberbezpieczeństwa, takich jak np.: Core NetWars Tournament czy Cyber Defense NetWars. Osoby nieposiadające żadnego ze wskazanych wyżej osiągnięć, aby otrzymać świadczenie będę musiały zdać egzamin.

Źródło: KPRM

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat cyberbezpieczeństwa wejdź na: Świadomi w sieci 


materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »