Czarne chmury nad deregulacją Brzoski? Media: Lewica szykuje się do krytyki

Lewica jest niezadowolona z części pomysłów wypracowanych przez specjalny zespół ds. deregulacji pod wodzą Rafała Brzoski, a także z tego, jak pomysły te są procedowane w rządzie. W związku z tym szykuje się do otwartego wystąpienia z krytyką tych propozycji - informuje money.pl. "Zablokujemy pewnie jedną trzecią z tych pomysłów" - mówią źródła wewnątrz Lewicy. Mniejszościowy koalicjant chce też pokazać "absurdy" niektórych rozwiązań proponowanych przez zespół szefa InPostu.

Lewica rusza do ofensywy w sprawie deregulacji. Według money.pl, mniejszościowy koalicjant chce zorganizować konferencję prasową, podczas której otwarcie zostanie skrytykowana część propozycji zespołu Rafała Brzoski w zakresie deregulacji. Konferencja ta miałaby się odbyć po wystąpieniu premiera Donalda Tuska nt. deregulacji. 

Przypomnijmy - szef rządu zapowiadał, że przed świętami pokaże pierwszy "masywny pakiet" deregulacyjny. Ostatecznie przed Wielkanocą do tego nie doszło. Money.pl, powołując się na nieoficjalne ustalenia w KPRM, wskazuje, że konferencja premiera nt. deregulacji może mieć miejsce w tym tygodniu. Lewica chce poczekać na to, co dokładnie powie premier - i wtedy przystąpić do kontrataku.

Reklama

Deregulacja Rafała Brzoski budzi sprzeciw Lewicy. "Pokażemy absurdy"

Co nie podoba się Lewicy? "Zablokujemy pewnie jedną trzecią z tych pomysłów, pokażemy absurdy niektórych rozwiązań. Za dużo tam pomysłów antypracowniczych" - powiedział money.pl polityk tej partii.

Z kolei rzecznik Lewicy Łukasz Michnik mówi: "Nie pozwolimy na żadne zmiany kosztem pracowników, środowiska i konsumentów, dlatego nasi ministrowie i wiceministrowie odrzucili szereg zbyt daleko idących postulatów w tej kwestii".

Kwestie pracownicze poruszane przez zespół ds. deregulacji Rafała Brzoski są głównym przedmiotem troski Lewicy. Partia ma nie zgadzać się m.in. na dostosowanie przepisów BHP w Polsce do rozwiązań światowych (np. wprowadzenia szafek rotacyjnych dla pracowników w miejsce szafek indywidualnych); jej sprzeciw budzi też skrócenie okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej z 10 lat do 5 lat czy zrównanie statusu elektronicznych dokumentów pracowniczych z ich wersją papierową.

Na stanowisko Lewicy mają wpływać obiekcje Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) wobec niektórych postulatów zespołu Brzoski - zauważa money.pl, choć przewodniczący OPZZ Piotr Ostrowski w rozmowie z serwisem przyznaje, że "jawnie antypracowniczych" pomysłów wśród zgłoszonych propozycji nie widział, a jedynie propozycje, które przy głębszej analizie nie wydają się zbyt sensowne.

Lewica krytycznie o sposobie procedowania pomysłów deregulacyjnych w rządzie

Krytyka propozycji to jedno - Lewicy nie podoba się jednak także proces, w jaki pomysły zespołu ds. deregulacji są opiniowane na poziomie rządowym. Zespół Rafała Brzoski zgłasza konkretne propozycje, te trafiają do właściwych ministerstw, a one je opiniują. Następnie z komentarzem danego resortu pomysł trafia na biurko ministra Macieja Berka, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów, który z ramienia rządu przewodniczy zespołowi ds. deregulacji.

"Dorozumiane jest to, że propozycje zaopiniowane negatywnie przez resort, który miałby je wdrażać, nie przechodzą dalej. Ale istnieje jakieś małe prawdopodobieństwo, że jeśli premier lub jego najbliżsi współpracownicy na jakiś pomysł się uprą, to i tak ministerstwo będzie musiało - mimo początkowej negatywnej opinii - taki pomysł wdrażać. Nie otrzymaliśmy żadnej informacji zwrotnej po przesłaniu opinii" - tak anonimowy rozmówca money.pl z Lewicy tłumaczy, dlaczego jego formacji nie podoba się sposób procedowania pomysłów zespołu Brzoski.

Maciej Berek informował kilka dni temu w serwisie X, że rządowy zespół ds. deregulacji rozpatrzył 173 deregulacyjne pomysły, z których 108 zostało zaakceptowanych (z kolei spośród nich 11 zrealizowano, a 17 jest w procesie legislacyjnym), 26 postulatów wymaga jeszcze "pogłębionych analiz", a na 32 rząd nie wyraził zgody, ze względu m.in. na kwestie bezpieczeństwa i stabilności finansów publicznych.

Na stronie internetowej zespołu ds. deregulacji Rafała Brzoski, czyli inicjatywy SprawdzaMY, czytamy natomiast, że do tej pory zespół przekazał 202 pomysły deregulacyjne stronie rządowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rafał Brzoska | ustawa deregulacyjna | lewica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »