Rafał Brzoska
Czwartek, 24 października 2024 (09:57)
Aktualizacja Czwartek, 24 października 2024 (09:59)
Rafał Brzoska to polski przedsiębiorca, który zrewolucjonizował sektor logistyki i przesyłek w naszym kraju. Pomysłodawca, założyciel i prezes zarządu InPost, wprowadził innowacyjne rozwiązania w zakresie dostawy paczek, które zmieniły oblicze e-commerce w Polsce. Dzięki swojej ciężkiej pracy i determinacji zbudował od zera jedną z najbardziej cenionych firm na naszym rynku oraz majątek wyceniany na 3,71 miliarda złotych, którym często dzieli się z najbardziej potrzebującymi.

Rafał Brzoska - najważniejsze informacje
-
Kraj:
Polska
Wczesne życie i edukacja
Rafał Brzoska urodził się 17 stycznia 1978 roku w Raciborzu. Po ukończeniu tamtejszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza, kontynuował edukację na krakowskiej Akademii Ekonomicznej (dzisiejszy Uniwersytet Ekonomiczny) gdzie zdobył tytuł magistra ekonomii.
Podczas studiów aktywnie angażował się w różne inicjatywy studenckie oraz projekty, dzięki którym miał szansę wzbogacić wiedzę teoretyczną o praktyczne zarządzanie przedsięwzięciami.
W tym też okresie zaczął rozwijać swoje zainteresowanie przedsiębiorczością, co zaowocowało założeniem pierwszej firmy.
Początki kariery
Jeszcze podczas studiów w 1999 roku, mając zaledwie 21 lat, Rafał Brzoska założył firmę Integer.pl, która zajmowała się dystrybucją ulotek i materiałów reklamowych.
Mimo że działalność ta była skromna, to stanowiła fundamenty na których przedsiębiorca zbudował swoje przyszłe imperium. Integer.pl szybko się rozwijał, a Brzoska nieustannie poszukiwał nowych możliwości biznesowych.
Przełomowym momentem w jego karierze było wprowadzenie na rynek usługi Paczkomatów, które zrewolucjonizowały sposób dostarczania przesyłek.
Paczkomaty InPost
W 2006 roku Rafał Brzoska założył InPost, firmę kurierską i pocztową, która szybko stała się jednym z liderów rynku w Polsce. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na usługi kurierskie i e-commerce, Brzoska wprowadził innowacyjne rozwiązanie jakim są paczkomaty InPost, które właściwie od razu zyskały ogromną popularność w naszym kraju.
Te samoobsługowe urządzenia do odbioru i nadawania paczek, stały się świetną alternatywą dla tradycyjnych metod dostawy nie tylko dla klientów, którzy mogą korzystać z nich 24/7, ale również dla firm, ponieważ zmniejszają ich koszty związane z logistyką.
Nawiązanie współpracy z takimi platformami e-commerce jak Allegro czy Amazon, przyczyniło się do zwiększenia liczby przesyłek realizowanych przez firmę. Szacuje się, że w 2023 roku Grupa InPost dostarczyła ponad 890 milionów przesyłek.
Rozwój firmy i nowe przedsięwzięcia
InPost cały czas rozwija się bardzo dynamicznie, zdobywając coraz większy udział w rynku krajowym jak i międzynarodowym.
W lipcu 2021 roku firma Rafała Brzoski przejęła za 513 mln euro francuskiego potentata logistycznego Mondial Relay, co pozwoliło Grupie InPost zagościć - oprócz w Wielkiej Brytanii i Włoszech również na rynku francuskim, Półwyspie Iberyjskim, Niemczech czy krajach Beneluxu.
Ogromnym sukcesem zakończyło się nie tylko wprowadzenie InPostu na warszawską giełdę papierów wartościowych, ale i na giełdę EURONEXT w Amsterdamie. Był to bowiem największy debiut europejskiej spółki technologicznej w historii kontynentu.
Oprócz kierowania InPost i pracą nad jego dalszym rozwojem, Rafał Brzoska angażuje się w szereg innych przedsięwzięć biznesowych.
Regularnie inwestuje środki w startupy technologiczne oraz firmy z sektora e-commerce, a jego fundusz inwestycyjny - Brzoska Business Group, wspiera innowacyjne projekty, które mają potencjał zmieniać rynki na których działają.
Filantropia i działalność społeczna
Rafał Brzoska jest człowiekiem bardzo zaangażowanym w działalność filantropijną. W 2022 założył Rafał Brzoska Foundation, której celem jest wspieranie młodych i utalentowanych osób. W ramach fundacji działa fundusz stypendialny, który oprócz wsparcia finansowego oferuje stypendystom opiekę mentorską w różnych dziedzinach.
Oprócz tego fundacja wspiera różnorodne inicjatywy społeczne, edukacyjne i kulturalne oraz koncentruje się na promowaniu przedsiębiorczości.
Co ważne, mimo dynamicznego rozwoju firmy InPost jej właściciel nie zapomina o kwestiach związanych z ekologią. Od lat jednym z priorytetów działania firmy jest troska o środowisko naturalne i osiągnięcie neutralności klimatycznej.
W lutym 2022 Rafał Brzoska razem ze swoją żoną Omeną Mensah, zaangażował się w pomoc Ukrainie po ataku wojsk rosyjskich. Zorganizowany przez nich “Konwój polskich serc”, czyli prywatny transport pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej, przekazał potrzebującym m.in. 500 ton żywności, lekarstwa, śpiwory i artykuły higieniczne.
W tym samym roku para wsparła również akcję Fundacji “Wolne Miejsce” pod hasłem “Wigilia dla Samotnych”, fundując 2,5 tysiąca posiłków oraz zabawki dla dzieci. Ponadto noclegowniom w całej Polsce przekazali ponad 10 tysięcy śpiworów.
Temat Rafał Brzoska znajdziesz również w serwisie:
Rafał Brzoska - Wiadomości
-
Rafał Brzoska: Wojna będzie coraz droższa
Wczoraj, 20 maja (07:47)Zdaniem Rafała Brzoski, twórcy i szefa inPostu, powinniśmy budować prywatny sektor zbrojeniowy. Wojna będzie coraz droższa - przekonuje szef rządowego zespołu ds. deregulacji i namawia do... -
Brzoska ma pomysł na dłuższą pracę. "Żadna siła polityczna nie ma dziś odwagi"
Środa, 14 maja (12:00)Żadna siła polityczna nie ma dziś odwagi powiedzieć Polakom, że muszą pracować dłużej w obliczu zmian demograficznych - uważa Rafał Brzoska, prezes InPostu. Zachęcanie do dłuższej... -
Imperium "króla paczkomatów" rośnie. Tak zarabia Brzoska
Środa, 14 maja (08:14)Paczkomatowe imperium Rafała Brzoski rośnie jak na drożdżach. InPost opublikował właśnie wyniki za pierwszy kwartał 2025 roku. Uwagę zwraca wzrost przychodów, wyniku EBITDA i wolumenu... -
Ile zarabia Rafał Brzoska? Większość jego pensji to coś więcej niż uposażenie
Poniedziałek, 12 maja (07:50)W 2024 roku prezes InPostu zarobił łącznie ok. 21 mln zł, jednak tylko 10 proc. tej kwoty stanowiło jego uposażenie podstawowe. Na czym dorabia się Rafał Brzoska? InPost w ubiegłym roku... -
Czy należy podnieść wiek emerytalny? Debata prezydencka TV Republika
Piątek, 9 maja (21:12)Bez Rafała Trzaskowskiego, Magdaleny Biejat i Macieja Maciaka w TV Republika odbywa się debata prezydencka. Organizatorzy nie ujawniali nazwisk wszystkich ekspertów, jednak od kilku dni... -
Zespół Brzoski ma nowe pomysły. Dotyczą zdrowia Polaków
Czwartek, 8 maja (06:23)Zespół Rafała Brzoski nie ustaje w wysiłkach na rzecz deregulacji. Właśnie zaprezentował jedenastą turę rozwiązań, które mają uczynić życie obywateli łatwiejszym. Wśród nowych pomysłów... -
Deregulacja Brzoski w mObywatelu. Pojawił się temat broni
Środa, 7 maja (15:05)Jedenasty pakiet usprawnień zespołu SprawdzaMy Rafała Brzoski odnosi się także do pozwolenia na broń. Zaświadczenie w formie elektronicznej dostępne w aplikacji mObywatel ma zmniejszyć... -
Andrzej Duda spotkał się z Rafałem Brzoską. Prezydent otwarty na deregulację i cyfryzację
Poniedziałek, 5 maja (13:49)Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Rafałem Brzoską, by omówić obywatelską inicjatywę "Sprawdzamy" oraz projekty deregulacyjne i rozwojowe. Jak relacjonuje szef InPostu, prezydent...
Rafał Brzoska - Wideo
-
Nowy pomysł zespołu Brzoski. "Polacy będą chcieli dłużej pracować"
Środa, 14 maja (11:19)Żadna siła polityczna nie ma dziś odwagi powiedzieć Polakom, że muszą pracować dłużej w obliczu zmian demograficznych - uważa Rafał Brzoska, prezes InPostu. -
"Gość Wydarzeń". Domański wskazał różnicę pomiędzy Brzoską i Muskiem
Poniedziałek, 10 lutego (19:19)- Rafał Brzoska skompletuje zespół innych przedsiębiorców i razem przedstawią bardzo konkretne propozycje - powiedział minister finansów Andrzej Domański w programie "Gość Wydarzeń". Jak... -
Rafał Brzoska (InPost) podtrzymuje swoje zobowiązanie. "Mam wstępnie trzy fundusze"
Piątek, 4 października 2024 (12:25)Rafał Brzoska nie wycofuje się ze swojej deklaracji. Prezes InPostu ma w planach przekazanie na rzecz odbudowy Ukrainy 100 mln euro. Na tym jednak nie koniec. - Mam wstępnie trzy... -
Biznes pomaga powodzianom. Prezes InPostu: Nie tylko duże kwoty mają sens
Środa, 18 września 2024 (13:28)- Trudno nie powiedzieć, że polski biznes staje na wysokości zadania, odkłamując często bardzo krzywdzące opinie, ale zasłużone w latach 90. Przyszło naszemu pokoleniu dzisiaj zmieniać...