Czas na zapłatę do poniedziałku. Za karę mogą zmniejszyć emeryturę

Co miesiąc termin zapłaty abonamentu RTV mija 25. dnia. Każdy, kto posiada sprzęt zdolny odbierać sygnał publicznych nadawców, powinien płacić abonament RTV. Brak opłat naraża nas na konsekwencje. W przypadku emerytów mowa nawet o zmniejszeniu emerytury.

  • Opłacanie abonamentu RTV monitoruje Poczta Polska nie tylko w trakcie kontroli w domu.
  • Jeśli wystąpią zaległości w opłatach, wysłane zostaje upomnienie.
  • Brak uregulowania zadłużenia grozi postępowaniem egzekucyjnym.

Abonament RTV to opłata, która powinna być opłacana przez każdą osobę posiadającą telewizor lub radio. W praktyce zaniechanie tej czynności nie skutkuje negatywnymi konsekwencjami, dopóki nie zostanie udowodnione nam, że pomimo zaistnienia obowiązku, abonamentu nie płacimy.

Za niepłacenie abonamentu RTV grożą konsekwencje finansowe

Poczta Polska w swych szeregach ma kilkadziesiąt osób zajmujących się kontrolowaniem opłacania abonamentu RTV. To właśnie ci ludzie mogą zapukać do naszych drzwi, choć Poczta Polska przyznaje, że zdecydowanie częściej kontrolowane są przedsiębiorstwa.

Reklama

Gdy jednak kontrola wykaże, że posiadamy telewizor czy radio, a abonament RTV nie jest opłacany, trzeba liczyć się z konsekwencjami finansowymi. W takim wypadku można zapłacić nawet 30-krotność miesięcznej stawki, która wynosi obecnie 8,70 zł za radio i 27,30 za telewizor. Uregulować trzeba wówczas także zaległe opłaty.

Kontrola nie musi się nawet pojawiać w domu. Komu grozi postępowanie egzekucyjne?

Postępowanie egzekucyjne z tytułu niepłacenia abonamentu RTV grozi osobom, które zarejestrowały w przeszłości urządzenie, ale przestały opłacać abonament RTV. Poczta Polska nieustannie kontroluje stan opłacania abonamentu zarejestrowanych urządzeń. Jeśli telewizor czy radio się zepsują i je wyrzucimy, powinny zostać wyrejestrowane.

Jeśli przestajemy opłacać abonament RTV i nie dostarczymy pieniędzy do 25. dnia miesiąca, który jest terminem ostatecznym, zweryfikowana przez Pocztę Polską osoba musi spodziewać się listownego wezwania. Od doręczenia na opłatę zaległości mamy 7 dni. W wypadku, gdy adresat nie dopełni obowiązku, musi liczyć się z wystawieniem przez Pocztę Polską tytułu wykonawczego, który zostaje skierowany do urzędu skarbowego.

Za abonament mogą zająć konto bankowe. W skrajnych przypadkach nawet dom

Na drodze postępowania egzekucyjnego urząd skarbowy stara się o pokryć zadłużenie z majątku dłużnika. W przypadku większego długu spłacenie może nastąpić nawet z zajętej nieruchomości, a gdy dłużnikiem jest senior, zajmowana jest zwykle część jego emerytury. Skarbówka na cel opłaty zadłużenia pieniądze ściągnąć może z:

  • rachunku bankowego,
  • nadpłaty podatku,
  • emerytury,
  • pensji,
  • akcji i obligacji,
  • nieruchomości.

Zadłużenie jest za duże, ale dług chcemy spłacić. Można wystąpić o raty

Ratunkiem przed konsekwencjami nieopłacania abonamentu RTV, jest wystąpienie z wnioskiem i rozłożenie zadłużenia na raty. Wniosek w tym celu należy jednak złożyć do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest nawet staranie się o umorzenie zadłużenia.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | kontrola | postępowanie egzekucyjne | opłata
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »