Część bankomatów zniknie z polskich ulic. To efekt nowych przepisów

- Cały czas optymalizujemy naszą sieć i już na tym etapie zdecydowaliśmy się na deinstalacje niektórych bankomatów - powiedział cytowany przez TVN24 BiS Miłosz Gołębiewski z sieci bankomatów Planet Cash, odnosząc się do nowych wymogów rozporządzenia MSWiA. Od drugiej połowy września co najmniej 40 proc. urządzeń będzie musiało być wyposażonych w nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Dla operatorów oznacza to konieczność wymiany maszyn, a dla chcących wypłacić gotówkę - możliwe problemy z dostępnością bankomatów.

W 2021 roku minister spraw wewnętrznych i administracji wydał rozporządzenie, które określa wymagania dotyczące m.in. przechowywania i transportu gotówki z bankomatów, jak również wprowadza dodatkowe zabezpieczenia opierające się na barwieniu banknotów. 

W technologię, która w momencie podejrzenia kradzieży banknotów będzie je nieodwracalnie uszkadzać, tym samym uniemożliwiając ich wykorzystanie przez przestępcę, ma być w Polsce wyposażone co najmniej 40 proc. urządzeń. 

"Dostawca usług płatniczych lub inny podmiot świadczący usługi na rzecz wydawcy instrumentu płatniczego, będący właścicielem lub posiadaczem bankomatu, wyposaża w komplet kaset bankomatowych z systemem neutralizacji papierowych wartości pieniężnych bankomaty szczególnie zagrożone, jednak nie mniej niż 40 proc. wszystkich posiadanych bankomatów, z wyłączeniem bankomatów znajdujących się wewnątrz obiektów i pomieszczeń objętych stałą, bezpośrednią ochroną fizyczną" - czytamy w rozporządzeniu.

Reklama

Bankomaty znikają z ulic

Zapisy rozporządzenia wchodzą w życie dwa lata po jego publikacji, a więc 23 września. Tyle też czasu na ich wdrożenie miały firmy, które zajmują się utrzymywaniem sieci bankomatów. 

- Cały czas optymalizujemy naszą sieć i już na tym etapie zdecydowaliśmy się na deinstalacje niektórych bankomatów. Cały czas w miarę możliwości jednak zastępujemy bankomaty urządzeniami, które posiadają również funkcje wpłaty (tzw. cash recyclery) - tak aby optymalizować koszty na przykład związane z załadunkiem gotówki -  powiedział Miłosz Gołębiewski z sieci Planet Cash cytowany przez TVN24 BiS. 

Przedstawiciel Planet Cash przyznał, że firma spełni prawny wymóg wyposażenia 40 proc. urządzeń w nowe zabezpieczenia. Dostosowanie się do nowych przepisów jest jednak kosztowne - IT Card, będący właścicielem Planet Cash liczy się z wydatkiem około 25 mln zł na ten cel.

Z kolei inna firma, Euronet, nie zdradza szczegółów, podając jako powód "klauzulę poufności". 

"Wprowadzenie wymogu barwienia banknotów w bankomatach jest procesem, który realizujemy sukcesywnie, zgodnie z polskim prawem i nowym rozporządzeniem MSWiA. MSWiA. Wszystkie informacje, w tym liczbowe, na temat dostępnych zabezpieczeń, ze względów bezpieczeństwa objęte są klauzulą poufności" - wskazali z kolei przedstawiciele Euronetu.

Wymiana może wiązać się z niedostępnością urządzeń - przynajmniej do czasu, aż te niespełniające wymogów prawnych  zostaną zastąpione nowymi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bankomaty | Euronet | MSWiA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »