Część członków RPP rozważa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa

W związku z ostatnimi wypowiedziami publicznymi i opublikowanymi tekstami niektórych członków Rady Polityki Pieniężnej, część członków Rady uznało za zasadne rozważenie skierowania w tej sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - wynika z oświadczenia członków RPP z dnia 10 października 2022 r.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Pod oświadczeniem podpisali się prezes NBP Adam Glapiński i członkowie RPP: Cezary Kochalski, Wiesław Janczyk, Ireneusz Dąbrowski i Henryk Wnorowski.

"W związku z ostatnimi wypowiedziami publicznymi i opublikowanymi tekstami niektórych członków RPP, oświadczamy: My, niżej podpisani członkowie Rady Polityki Pieniężnej, w trosce o zachowanie najwyższych standardów działalności Rady jako konstytucyjnego organu państwa oraz o jej wizerunek w opinii publicznej, a także nie godząc się na naruszanie ani obchodzenie prawa zwracamy uwagę, że członkowie Rady Polityki Pieniężnej powinni zachować niezależność i przestrzegać przepisów prawa" - napisano w oświadczeniu.

Reklama

"(...) Nie akceptujemy i wyrażamy skrajną dezaprobatę wobec działań, które w naszej ocenie mogą stanowić naruszenie przepisów prawa, a w związku z którymi uznajemy za zasadne rozważenie skierowania w tej sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa" - dodano.

Litwiniuk: Utrudnione możliwości działania

Członek RPP Przemysław Litwiniuk powiedział w poniedziałek, że członkowie RPP mają utrudnione możliwości działania, a spotkania członków Rady z analitykami NBP są możliwe tylko za zgodą dyrektor Gabinetu Prezesa NBP. Dodał, że bezskutecznie zabiega od dłuższego czasu, żeby powrócić do co najmniej 2-dniowych posiedzeń RPP.

NBP w oświadczeniu po wypowiedzi Litwiniuka napisał, że prezes NBP proponował członkom RPP powrót do rytmu i częstotliwości spotkań sprzed pandemii, a Litwiniuk nie wykazał żadnego zainteresowania tą propozycją.

Litwiniuk w odpowiedzi na twierdzenia RPP zapowiedział, że podejmie, we właściwym trybie, działania ukierunkowane na odtajnienie zapisu odpowiednich części posiedzeń RPP, żeby potwierdzić swoje słowa.

Tyrowicz: Prezes NBP proszony o zwołanie dwudniowego posiedzenia RPP

We wtorek członkini RPP Joanna Tyrowicz poinformowała, że na październikowym posiedzeniu RPP prezes NBP był wielokrotnie proszony o zwołanie dwudniowego posiedzenia RPP w celu omówienia opinii RPP do budżetu państwa. Według jej relacji prezes NBP miał odpowiedzieć, że zastanowi się nad propozycjami.

Również we wtorek członkini RPP przekazała, że pierwszego dnia pracy w RPP została poinformowana, że telefony wewnątrz NBP ma wykonywać za pośrednictwem sekretariatu RPP.

Oświadczenie NBP

We wtorkowym oświadczeniu 4 członków RPP i prezesa NBP powołano się na zapisy ustawy o NBP.

Jak zaznaczono, zgodnie z art. 14 ustawy o NBP w okresie kadencji członek Rady nie może w szczególności podejmować działalności publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską a członek Rady będący członkiem partii politycznej lub związku zawodowego obowiązany jest na okres kadencji w Radzie zawiesić działalność w tej partii lub w tym związku, pod rygorem odwołania z Rady.

Z kolei zgodnie z art. 16 ust. 2 ww. ustawy tryb działania Rady określa regulamin uchwalony przez Radę większością głosów, przy czym na podstawie par. 8 regulaminu RPP: części obrad oraz decyzje Rady dotyczące wysokości stóp procentowych NBP oznaczane są klauzulą "tajne" w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie informacji niejawnych, do czasu ich podania do wiadomości publicznej.

Na podstawie par. 12 ust. 1 regulaminu RPP protokoły z posiedzeń Rady oznacza się klauzulą tajności "zastrzeżone" na okres ustalony przez Radę, z zastrzeżeniem publikacji informacji o stanowiskach zajętych przez członków Rady w głosowaniu, o których mowa w art. 16 ust. 4 ustawy o NBP.

Z kolei w oparciu o par. 13 regulaminu informacje o stanowiskach zajętych przez członków Rady w głosowaniu, o których mowa w art. 16 ust. 4 ustawy o NBP, do czasu ich opublikowania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, oznacza się klauzulą tajności "zastrzeżone", z zastrzeżeniem ust. 2, który stanowi, że przepis ust. 1 stosuje się także w przypadku, gdy Rada podejmie decyzję o wcześniejszym terminie ujawnienia głównych treści dyskusji na posiedzeniu Rady, niebędących stanowiskami zajętymi przez członków Rady w głosowaniu, w rozumieniu art. 16 ust. 4 ustawy o NBP.

Zgodnie z par. 16 regulaminu RPP to przewodniczący Rady przekazuje środkom masowego przekazu komunikat o ustaleniach podjętych na jej posiedzeniu a Członkowie Rady mogą udzielać środkom masowego przekazu informacji o podstawowych ustaleniach podjętych przez Radę.

Zgodnie z art. 16 ust. 4 ustawy o NBP stanowiska zajęte przez członków Rady w głosowaniu podlegają ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym po upływie 6 tygodni, ale nie później niż 3 miesięcy od daty podjęcia uchwały.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rada Polityki Pieniężnej | Adam Glapiński | konflikt w RPP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »