Cztery oferty na Puławy i Police
Do resortu skarbu wpłynęły cztery oferty wstępne na zakup akcji Zakładów Azotowych Puławy oraz dwie w sprawie kupna akcji Zakładów Chemicznych Police - poinformował PAP rzecznik resortu Maciej Wewiór.
Dodał, że oferty te są analizowane przez MSP z udziałem doradców prywatyzacyjnych. "O dalszym postępowaniu potencjalni inwestorzy zostaną powiadomieni po zakończeniu analiz" - dodał.
Resort skarbu zaprosił w połowie maja inwestorów do składania wstępnych ofert na zakup oddzielnie Zakładów Azotowych Puławy oraz Zakładów Chemicznych Police. MSP zamierza sprzedać od 10 do 50,67 proc. ZA Puławy i od 10 do 59,41 proc. ZCh Police.
Resort przedłużył inwestorom do piątku termin składania wstępnych ofert. O jego przesunięcie wnioskowali potencjalni inwestorzy. Pierwotnie MSP miało czekać na oferty do 28 czerwca. Inwestorzy mają być poinformowani o decyzji ministra skarbu w sprawie rozpatrzenia złożonych ofert wstępnych do 30 sierpnia.
Zakłady Chemiczne "Police" S.A. są jedną z największych firm chemicznych w Polsce, zaliczaną do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. W 1995 roku Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 2005 r. debiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych. ZCH Police to największy pracodawca w woj. zachodniopomorskim.
Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. od ponad 40 lat są liderem polskiego przemysłu nawozowo-chemicznego. Sprzedaż chemikaliów stanowi obecnie 40 proc. ogólnej produkcji i sukcesywnie rośnie; Puławy specjalizują się w melaminie.