Czy Europie grozi kryzys?

W krótkim czasie Europie nie grozi kryzys lecz należy widzieć istniejące już zagrożenia i oczekiwać korekt prognoz gospodarczych w dół. Rozważań na temat zagrożeń czyhających na gospodarkę europejską podjęli się Jan Krzysztof Bielecki, Dariusz Rosati oraz Janusz Steinhoff.

W krótkim czasie Europie nie grozi kryzys lecz należy widzieć istniejące już
zagrożenia i oczekiwać korekt prognoz gospodarczych w dół. Rozważań na temat
zagrożeń czyhających na gospodarkę europejską podjęli się Jan Krzysztof
Bielecki, Dariusz Rosati oraz Janusz Steinhoff.

Według słów Bieleckiego w nadchodzących kilku latach Europa musi odpowiedzieć na pytania już zadane lecz pozostawione na razie w oczekiwaniu na lepsze politycznie czasy. Europa wciąż jeszcze nie radzi sobie z wypracowaniem woli otwarcia dla imigrantów i azylantów, będących dla gospodarki amerykańskiej jednym z kół zamachowych.

Zdaniem panelistów, kraje oczekujące w kolejce do członkostwa Unii Europejskiej odczują dwu, trzy letni "szok poakcesowy" i dopiero po tym czaswie zaczną w pełni korzystać z dobrodziejstw wspólnego rynku.

Reklama

Uzależnienie europejskiego rynku paliw od dostaw z Bliskiego Wschodu czyni go jednocześnie bardzo wrażliwym na wszelkie niepokoje polityczne w tamtym regionie, co wobec zdecydowanego stanowiska USA nabiera dodatkowego kolorytu.

Zdaniem prof. Rosatiego w chwili obecnej Europie nie grozi recesja techniczna /PKB nie spada/ a strukturalne uwarunkowania gospodarki Niemiec /popyt sektora rządowego/ powstrzymał na jakiś, być może krótki czas /"złe tendencje".

Ostatnie notowania giełdowe oraz "wpadki" korporacji amerykańskich mogą jednak spowodować spadek zaufania społecznego do rynków kapitałowych, a co za tym idzie, zmianę optyki inwestycyjnej.

Znajdująca się niejako na trzecim biegunie gospodarka japońska przeżywa od kilku lat kryzys strukturalny którego końca nie widać. Atutem Europy jest swoista samowystarczalność - popyt zewnętrzny to zaledwie ok. 15%. Jest to efekt stworzenia dużego rynku wewnętrznego.

Paneliści zgodzili się, że największymi wyzwaniami dla europejskiej gospodarki jest uwolnienie rynku pracy, zmiana struktury zatrudnienia, zwiększenie mobilności przestrzennej siły roboczej oraz szybkie uporanie się z problemem starzenia się kontynentu.

Relacja z panelu "Czy gospospodarce europejskiej grozi kryzys?"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kryzys | europ | W dół | Europa | Janusz Steinhoff
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »