Czy fiskus działa nielegalnie?

Decyzje organów skarbowych, ustalających zobowiązania podatkowe z tytułu importu z krajów UE mogą być nieważne - twierdzą eksperci.

Decyzje organów skarbowych, ustalających zobowiązania podatkowe z tytułu importu z krajów UE mogą być nieważne - twierdzą eksperci.

Obowiązująca od 1 maja nowa ustawa o podatku VAT to nie tylko obszar pułapek, ostrych raf i pól minowych dla przedsiębiorców. Wiele wskazuje na to, że Ministerstwo Finansów, zapewne nieświadomie, zafundowało podatnikom prezent.

- Z powodu luki prawnej przedsiębiorcy w pewnych sytuacjach mogą uniknąć podatku VAT i akcyzy z tytułu importu do Polski towarów z krajów Unii Europejskiej. Ta luka prawna polega na tym, że nowa ustawa o VAT nie ma przepisu przejściowego, pozwalającego organom skarbowym na stosowanie starej ustawy o VAT w sytuacjach, gdy np. odprawy celne przy imporcie z Unii rozpoczęły się przed 1 maja 2004 r. a kończyły się po tej dacie, czyli gdy starej ustawy o VAT już nie ma. A mamy informacje od firm, że urzędnicy fiskusa w tych sytuacjach stosują właśnie ustawę, która już nie obowiązuje. Wydając po 1 maja decyzje podatkowe z powołaniem się na przepisy starej ustawy o VAT organa skarbowe działają bez podstawy prawnej. Te decyzje są nieważne - twierdzi prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.

Reklama

Niech MF się wypowie

Problem nie dotyczy procedur szczególnych np. składu celnego, uszlachetniania czynnego, itp., które zostały w nowej ustawie o VAT poprawnie uregulowane. Sprawa dotyczy zwykłych odpraw celnych, które prozaicznie przeciągnęły się tzn. rozpoczęły się jako import jeszcze w kwietniu i kończyły się w maju, kiedy takie transakcje już nie są uznawane za import i nie są także wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.

- Nie byłoby problemu, gdyby odprawy celne zawsze kończyły się w ciągu jednego dnia. A przecież na dokumenty SAD, potwierdzające import, firmy muszą czasem czekać dosyć długo. I jak dostały je w maju za kwiecień, to muszą ten VAT jakoś rozliczyć. I rzeczywiście nie widać za bardzo podstawy prawnej do wydawania decyzji o zobowiązaniach podatkowych na podstawie starej ustawy o VAT. To jest luka prawna. Ministerstwo Finansów powinno czym prędzej zająć jednoznaczne stanowisko w tej kwestii - mówi Michał Kłosiński, starszy menedżer w zespole VAT firmy Deloitte.

Można powalczyć

Co robić, gdy taka nieważna decyzja została wydana?

- Pobór podatków w tych sytuacjach przedsiębiorcy mogą kwestionować w trybie składania wniosków o stwierdzenie nadpłaty podatku. Jeśli to nie poskutkuje, to jest możliwość odwoływania się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uważam, że w sądzie podatnicy mają wielkie szanse na wygraną - mówi prof. Modzelewski.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: import | nielegalni | VAT | fiskus | nielegalnie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »