Czy należy ograniczyć 800 plus dla Ukraińców? Minister stawia sprawę jasno

Czy Polska powinna ograniczyć wypłaty świadczenia 800 plus dla mieszkających w naszym kraju Ukraińców, którzy nie pracują? Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk uważa, że co do zasady program 800 plus powinien zostać utrzymany w takiej formie, w jakiej obecnie się znajduje. W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" szefowa MRPiPS odniosła się też do kwestii dłuższej aktywności zawodowej Polaków i zapowiedzianej przez premiera rekonstrukcji rządu po wyborach prezydenckich.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że wśród obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce nie ma problemu z bezrobociem.

"Osoby, które przyjęliśmy po wybuchu wojny, są aktywne na rynku pracy, co potwierdzają liczby. Udział pracujących lub poszukujących pracy migrantów z Ukrainy to prawie 80 proc., podobnie jak w przypadku pracujących Polaków. W urzędach pracy zarejestrowanych jest 11,2 tys. obywateli Ukrainy. To 1,4 proc. bezrobotnych" - powiedziała.

Reklama

Będą zmiany w 800 plus? Szefowa resortu pracy ma jednoznaczne stanowisko

Dopytywana, czy dopuszcza jakiekolwiek zmiany w przyznawaniu 800 plus minister odpowiedziała, że na pierwszym miejscu powinno znajdować się dobro i bezpieczeństwo dziecka.

"A 800 plus to właśnie świadczenie przyznawane na dziecko - niezależnie od tego, jakiej jest narodowości, pochodzenia i tego, czy z zamożnej rodziny czy ubogiej. Odpowiadając wprost na pytanie: jeśli zmiany są korzystne dla dziecka - jak w przypadku obowiązku szkolnego, to oczywiście je popieramy. Nie zapominając jednak, że jako koalicja zobowiązaliśmy się do tego, że nic, co zostało dane, nie zostanie odebrane. Uważam więc, że co do zasady program 800 plus powinien zostać utrzymany w takiej formie, w jakiej obecnie się znajduje" - zauważyła.

Przypomnijmy, od września 2024 roku wypłaty 800 plus na dzieci z Ukrainy są uzależnione od realizacji obowiązku szkolnego, a więc tego, czy ukraińskie dzieci, których rodzice pobierają świadczenie, uczęszczają do szkoły w Polsce.

"U nas w resorcie faktycznie nie toczą się żadne prace w kierunku zmian czy ograniczenia wypłat tego świadczenia. I nie jest to przypadek, tylko świadoma decyzja kierownictwa resortu - tego programu nie należy zmieniać" - podkreśliła szefowa MRPiPS.

Dłuższa praca Polaków? Minister: Toczą się rozmowy o możliwościach

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się także do zmian demograficznych i rosnącej liczby osób starszych w Polsce, która jest wyzwaniem dla rynku pracy i systemu świadczeń emerytalnych. Wskazała, że toczą się rozmowy o możliwościach i sposobach zwiększenia aktywności zawodowej osób starszych, podkreślając, że taka aktywność musi być dobrowolna.

"To bardzo ważne założenie - realna zmiana dzieje się wtedy, gdy ludzie chcą w niej uczestniczyć i mają do tego warunki. Dlatego wspólnie z ministrą Marzeną Okłą-Drewnowicz, która odpowiada za politykę senioralną, przygotowujemy propozycje rozwiązań, które pozwoliłyby osobom starszym na dłuższą aktywność zawodową, zachęciły do niej, ale i ją ułatwiły" - powiedziała.

Jak dodała, zachęty i ułatwienia są potrzebne również pracodawcom zatrudniającym seniorów i takie rozwiązania są już wprowadzane przez rząd.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o rekonstrukcji rządu: Niesłusznie budzi dużą ekscytację

Minister była też pytana o zapowiedzianą przez premiera Donalda Tuska rekonstrukcję rządu po wyborach prezydenckich. W odpowiedzi podkreśliła jednak, że nie widzi żadnego powodu, aby którykolwiek z ministrów z Lewicy miał rezygnować ze swojej funkcji.

"Cała dyskusja dotycząca rekonstrukcji, liczby resortów, wielkości rządu budzi dużą ekscytację, choć - moim zdaniem - niesłusznie. Rząd nie powinien być mały lub duży - powinien być efektywny" - stwierdziła.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »