Reklama

Czy rząd ma pieniądze na jeszcze jeden program dla rodzin

Na nowy program Maluch+ rząd chce wydać w tym roku 500 mln zł. Czy budżet państwa wytrzyma kolejne rządowe wydatki bez podnoszenia podatków? Dzięki takim wydatkom budżetowym rząd chce wspierać inwestycje w żłobki.

Wiele zależy od realizacji innej obietnicy, o wyższej ściągalności podatków. Co jest jednak najbardziej zaskakujące?

- Wrażenie robi to, jak mała jest ta kwota w porównaniu z wydatkami program 500+ - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Rząd wyda w tym roku ok. 500 mln zł na program Maluch+

Premier Beata Szydło powiedziała w poniedziałek (30 stycznia 2017 r.) w Stalowej Woli, że w tym roku rząd przeznaczy na program "Maluch plus" ok. 500 mln zł. Minister Elżbieta Rafalska dodała, że powstanie ponad 12 tys. nowych miejsc w żłobkach.

Szydło oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej uczestniczyły poniedziałek w otwarciu Miejskiego Żłobka Integracyjnego w Stalowej Woli (Podkarpackie).

Reklama

Premier przypomniała, że rząd obok programów "500 plus" i "Mieszkanie plus", realizuje program Maluch plus, w ramach którego w tym roku wydanych zostanie ok. 500 mln zł na wsparcie inwestycji w żłobki. "Dzisiaj jesteśmy razem z maluchami, żeby o tym programie opowiedzieć" - powiedziała Szydło, dodając, że rodzina ma być bezpieczna, "rodzina ma się czuć w swoim państwie bezpiecznie, ma mieć poczucie, że państwo ją wspiera, pomaga, że może godnie żyć".

Jak zaznaczyła, temu właśnie służą działania rządu PiS.

- Wszystkie programy, które realizowaliśmy w ubiegłym roku, które w tej chwili zaczynają przynosić tak dobre owoce, począwszy od "Rodziny 500 plus" poprzez wspieranie rynku pracy, po podnoszenie minimalnych wynagrodzeń, poprzez właśnie takie projekty jak wspieranie inwestycji dla dzieci, mają służyć jednemu: w Polsce najważniejsza ma być rodzina. Dzieci to jest nasza przyszłość. Czy może być coś piękniejszego i wspanialszego niż mali obywatele, którzy tutaj za nami się znajdują? - powiedziała Szydło.

Premier powiedziała też, że pomoc z programu Rodzina 500 plus trafiła do prawie 4 mln dzieci, z których ponad 1 mln mieszka na Podkarpaciu. Na rodzinę w tym województwie zostało przeznaczonych średnio blisko 7 tys. zł w ramach tego programu. Programem 500 plus jest objętych 65 proc. dzieci z terenów wiejskich na Podkarpaciu. - To pokazuje skalę tego programu i jego rzeczywisty wymiar - powiedziała szefowa rządu.

Szydło podkreśliła, że moda na rodzinę to najlepsza moda. - I nie zabraknie nam stalowej woli, żeby ją promować - zadeklarowała w Stalowej Woli.

Z kolei minister Rafalska zapowiedziała, że w obecnym roku powstanie ponad 12 tys. nowych miejsc w żłobkach, a "dofinansowanie będzie łącznie dotyczyło - i tych powstających i tych, które już istnieją - ponad 53 tys. miejsc".

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/Kurier PAP

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2016

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »