Czy wkrótce zaszokują nas ceny żywności?

Najgorsza od 25 lat susza w USA objęła 2/3 terytorium tego kraju, sprawiając, że ceny zbóż poszybowały w górę. Od początku roku cena kukurydzy wzrosła o 25 proc., pszenica podrożała o 30 proc., a soja o 42 proc.. U nas zbiory zbóż mogą być o 4-5 proc. niższe niż przed rokiem - poinformował wcześniej wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.

Wobec faktu, że zboża stanowią paszę dla zwierząt i - w coraz większym stopniu - paliwo dla aut, wzrost cen zbóż prowadzi do szerszego szoku w obszarze cen surowców - uważa Karen Ward, starsza globalna ekonomistka HSBC i autorka raportu o wpływie rosnących cen żywności na globalną gospodarkę.

- Nawet jeśli ceny ustabilizują się na tych poziomach, możemy obserwować wzrost inflacji bazowej na świecie w nadchodzących miesiącach, szczególnie na rynkach wschodzących, gdzie żywność ma większy udział w wydatkach gospodarstw domowych.

Ameryka Łacińska jest bardziej podatna na takie problemy niż Azja, gdzie ryż stanowi dobro podstawowe. Póki co ceny ryżu pozostają przytłumione, napisała ekonomistka HSBC w opublikowanym dziś raporcie.

Reklama

Podsumowując, dodała: -To kolejny czynnik studzący globalną gospodarkę w sytuacji utrzymujących się trudności. Presja na kieszenie konsumentów prawdopodobnie nie zostanie osłabiona dzięki zacieśnianiu polityki monetarnej. Niemniej jednak jeśli rządy zaczną panikować i gromadzić zapasy, problem ten może narastać, wywołując ryzyko społecznych niepokojów na niektórych rynkach wschodzących, jak mogliśmy zaobserwować w przeszłości.

_ _ _ _

W dniach 6-12 sierpnia drożała pszenica, jęczmień, kukurydza, wołowina i odtłuszczone mleko w proszku (OMP), taniało żyto i kurczęta, a ceny wieprzowiny i indyków pozostały bez zmian - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego.

ZBOŻA

Spośród zbóż monitorowanych przez ARR w drugim tygodniu sierpnia 2012 r. potaniało jedynie żyto konsumpcyjne, którego średnia cena skupu spadła do 726 zł/t. Przeciętna cena żyta była o 4,2 proc. niższa niż tydzień wcześniej oraz o 16 proc. niższa niż przed miesiącem. Jednocześnie była ona zbliżona do notowanej przed rokiem.

W dniach 06-12.08.2012 r. średnia cena pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 916 zł/t, tj. o 1,6 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu, ale o 2 proc. niższym niż miesiąc wcześniej. Ziarno to było o 13 proc. droższe niż przed rokiem.

Za jęczmień paszowy przeciętnie płacono 816 zł/t, tj. o 3,3 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, ale o 1,5 proc. mniej niż przed miesiącem. W porównaniu do analogicznego okresu 2011 r. zboże to było o 21 proc. droższe.

Cena skupu kukurydzy średnio w kraju wynosiła 896 zł/t, tj. o 0,6 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Ziarno to było jednocześnie o 1 proc. droższe niż przed miesiącem, ale o 12 proc. tańsze niż rok wcześniej.

MIĘSO

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 06-12.08.2012 r., tak jak tydzień wcześniej, żywiec wieprzowy skupowano w Polsce średnio po 5,59 zł/kg. W porównaniu do notowań sprzed miesiąca i sprzed roku przeciętna krajowa cena skupu żywca wieprzowego w drugim tygodniu sierpnia była wyższa odpowiednio o 1 proc. i o 18 proc.

W dniach 06-12.08.2012 r. średnia krajowa cena skupu żywca wołowego kształtowała się na poziomie 6,39 zł/kg, o 0,6 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie była ona o 1 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej i o 14 proc. wyższa niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

Kurczęta brojlery skupowano średnio po 4,00 zł/kg wobec 4,01 zł/kg tydzień wcześniej. Kurczęta były też o 0,5 proc. tańsze niż przed miesiącem, ale o 3 proc. droższe niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.

Za indyki zakłady drobiarskie, tak jak w poprzednim tygodniu, płaciły przeciętnie 5,24 zł/kg. Było to o 2 proc. taniej niż miesiąc wcześniej i o 11 proc. taniej niż przed rokiem.

MLEKO

Za odtłuszczone mleko w proszku w dniach 06-12.08.2012 r. przeciętnie w kraju wytwórcy otrzymywali 9,05 zł/kg, tj. o 1,5 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 6 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

_ _ _ _ _

Groźne dane

Miesięczny Indeks Cen Żywności, przygotowywany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (UN FAO) i obejmujący w sumie 55 artykułów spożywczych, w lipcu po raz pierwszy od czterech miesięcy odnotował wzrost - podskoczył o 6,1 proc. do poziomu 213,15 pkt. po rekordowych zwyżkach cen kilku kluczowych upraw, m.in. kukurydzy, soi, pszenicy i cukru. Ciężka susza w USA i innych regionach świata najbardziej odbiła się na dwóch indeksach składowych -na indeksie cen cukru i zbóż. Indeks cen zbóż wzrósł o 17,1 proc., za nim plasuje się cukier ze wzrostem o 11,7 proc.. W ciągu miesiąca spadły jedynie ceny mięsa i przetworów mlecznych. Jak napisała UN FAO: Drastyczne pogorszenie perspektyw dla zbiorów kukurydzy w Stanach Zjednoczonych, spowodowane suszą i zbyt wysokimi temperaturami w najważniejszych etapach wzrostu zboża, spowodowało wzrost cen w lipcu o blisko 23 proc.. Wzrosły także notowania pszenicy na rynku międzynarodowym (o 19 proc.), co wynika z pogarszających się perspektyw dla produkcji w Federacji Rosyjskiej oraz oczekiwań związanych z mocnym popytem na pszenicę ze strony sektora zwierząt gospodarskich, otrzymującym się już drugi sezon z rzędu z powodu niewystarczających dostaw kukurydzy. Zboża: Dla odmiany globalne ceny ryżu pozostały na niemal niezmienionym poziomie, a ogólny indeks FAO dla cen ryżu utrzymuje się na stabilnym poziomie 238 pkt., tylko o punkt wyżej niż w czerwcu. Cukier: Przedwczesne deszcze w Brazylii (największy światowy eksporter cukru), które utrudniły zbiory trzciny cukrowej w lipcu wywołały gwałtowny skok cen w górę. Do wzrostu cen przyczyniły się też obawy wywołane opóźnieniem monsunu w Indiach oraz skąpymi opadami deszczu w Australii. Ole Sloth Hansen, analityk rynku towarowego, Saxo Banku

_ _ _ _ _

Prognozy

Zbiory zbóż w 2012 r. mogą być o 4-5 proc. niższe niż przed rokiem - poinformował wcześniej wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk. Zapotrzebowanie na zboże zmniejszy się jednocześnie o 2 proc. "Resort przewiduje się, że przy przeciętnych warunkach pogodowych, zbiory zbóż w 2012 r. mogą być o 4-5 proc. mniejsze niż w poprzednim roku oraz od średniej wieloletniej (26,7 mln t)" - poinformował na komisji senackiej Nalewajk.

Ministerstwo rolnictwa prognozuje, że krajowe zapotrzebowanie na zboże w sezonie 2012/2013 może być o 2 proc. mniejsze niż w poprzednim sezonie i wynieść 26,8 mln ton. "W efekcie dalszego zmniejszania pogłowia trzody chlewnej, przy przewidywanym wzroście produkcji drobiu, spasanie zbóż obniży się prawdopodobnie o 2 proc. Zakłada się jednocześnie niewielki spadek (o 5 proc.) zużycia przemysłowego, w tym głównie na biopaliwa" - poinformował Nalewajk. "Obniżeniu może ulec także wykorzystanie ziarna do siewu. Zużycie zbóż na cele konsumpcyjne nie powinno ulec istotnemu obniżeniu" - dodał.

Ceny żywności znowu pójdą w górę! Podyskutuj na forum.

Ignacy Morawski, główny ekonomista PBP, dla Newserii::

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kukurydza | ceny zbóż | żywność | chleb | rolnictwo | zbiory | cukier
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »