Reklama

Dalsze pogorszenie nastrojów społecznych w marcu - CBOS

W marcu nastroje społeczne uległy dalszemu pogorszeniu, które dotyczy większości badanych obszarów - ogólnej sytuacji w kraju, kondycji polskiej gospodarki oraz sfery prywatnej - wynika z badań CBOS. Jeszcze bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem są przewidywania dotyczące sytuacji w wymienionych dziedzinach w najbliższym roku.

"W ciągu ostatniego miesiąca pogorszyły się opinie na temat rozwoju sytuacji w kraju. Wprawdzie nadal około jednej czwartej badanych (23 proc.) uważa, że zmierza ona w dobrym kierunku, jednak wzrósł (o 6 punktów, do 65 proc.) odsetek osób będących przeciwnego zdania" - napisano w komentarzu do badania.

Czy, ogólnie rzecz biorąc,
sytuacja w naszym kraju
zmierza w dobrym czy też
w złym kierunku?
w procentach:
          Wskazania respondentów według terminów badań
              XI  XII  I  II III
                2010    2011
W dobrym          33  37  29  23  23
W złym           53  48  55  59  65
Trudno
powiedzieć         14  15  16  18  12 

Reklama

"Na poziomie z lutego utrzymują się oceny sytuacji politycznej w kraju. Połowa Polaków (50 proc.) uważa, że jest ona zła, a ponad jedna trzecia (35 proc.) określa ją jako przeciętną. W stosunku do ubiegłego miesiąca w niewielkim stopniu przybyło osób zadowolonych z kondycji politycznej kraju (wzrost o 3 punkty, do 11 proc.)" - napisano.

"Obecne oceny sytuacji gospodarczej są gorsze od lutowych. O 7 punktów (do 48 proc.) zwiększyła się grupa respondentów źle oceniających stan polskiej gospodarki, zmalała zaś tych, którzy postrzegają go jako przeciętny - ani dobry, ani zły (o 5 punktów, do 32 proc.).

Na tym tle nieliczną zbiorowość (17 proc.) stanowią osoby mające dobrą opinię na ten temat" - dodano.

PRZEWIDYWANIA

Z badania wynika, że prognozy rozwoju sytuacji w kraju w najbliższym roku są bardziej pesymistyczne niż w ostatnich latach.

"Od ubiegłego miesiąca zauważalnie zwiększyła się grupa badanych spodziewających się jej pogorszenia (o 11 punktów, do 44 proc.), zmalała zaś tych, którzy uważają, że w ciągu roku nic się nie zmieni (o 6 punktów, o 40 proc.). Nieliczni (11 proc.) są w tym względzie optymistami" - napisano.

Jak Pan(i) sądzi, czy w ciągu
najbliższego roku sytuacja
w Polsce poprawi się,
pogorszy czy też się nie
zmieni? 
w procentach:
           Wskazania respondentów według terminów badań
              XI  XII  I  II  III
                2010     2011
Poprawi się         18  20  16  13  11
Nie zmieni się       48  45  46  46  40
Pogorszy się        27  28  31  33  44
Trudno 
powiedzieć         7  7  7  8   5

Wzrost pesymizmu dotyczy również prognoz w sferze prywatnej. "Już ponad jedna czwarta respondentów (26 proc., od lutego wzrost o 8 punktów) obawia się pogorszenia swojej sytuacji materialnej. Jednocześnie o 7 punktów (do 12 proc.) spadł odsetek osób mających nadzieję na jej poprawę. Nadal większość Polaków (62 proc.) sądzi, że warunki materialne ich gospodarstw domowych pozostaną bez zmian" - napisano.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-9 marca 2011 roku na liczącej 950 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Pobierz za darmo: program PIT 2010

Dowiedz się więcej na temat: nastroje społeczne | CBOS | marca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »