Dane GUS mogą nas niepokoić!

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w czerwcu br. o 1,2 proc.wyższa niż przed rokiem, ale o 2,0 proc.niższa w porównaniu z majem br. Znaczące wyhamowanie tempa wzrostu produkcji sektora przemysłowego w czerwcu jest dużym negatywnym zaskoczeniem.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,6 proc.wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 2,0 proc.niższym w porównaniu z majem br.

W stosunku do czerwca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 18 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych - o 11,1 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 9,3 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 8,2 proc., artykułów spożywczych - o 7,0proc., maszyn i urządzeń - o 5,7 proc.oraz wyrobów z metali - o 4,8 proc..

Reklama

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku wystąpił w 16 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 12,5 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 9,2proc., w produkcji mebli - o 8,8 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 7,6 proc.oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 7,2 proc..

W okresie styczeń-czerwiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 3,8 proc.wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w czerwcu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 4,1 proc., natomiast w porównaniu z majem wzrosła o 0,8 proc.

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w maju i w czerwcu 2012:

                                     VI 2012            V 2012         
                                       VI'11    V'12      V'11   IV'12   
.             
ogółem                                   1,2    -2,0       4,6     4,5   
górnictwo i kopalnictwo                 -4,5     4,1      -9,0     7,9
przetwórstwo przemysłowe                 1,8    -2,0       5,2     5,8 
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię 
elektryczną, gaz i wodę                 -3,9    -7,0       3,4   -13,1
dostawa wody; gosp. ściekami i odpadami,
rekultywacja                            -1,2     1,3       0,8     2,6
produkcja budowlana                     -5,1     5,1       6,2    23,7

OPINIE

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek o środowych danych GUS: "Znaczące wyhamowanie tempa wzrostu produkcji sektora przemysłowego w czerwcu jest dużym negatywnym zaskoczeniem. Przy bardzo niskiej bazie odniesienia z czerwca ubiegłego roku - wzrost produkcji wyhamował wówczas do 2,0 proc. rok do roku z blisko 8,0 proc. w maju - spodziewać się było można wyniku zbliżonego do zanotowanego w czerwcu.

Dzisiejsze dane wskazują, że sytuacja polskiego przemysłu pogarsza się w dość szybkim tempie i coraz bardziej prawdopodobne jest, że w kolejnych miesiącach notować będziemy spadki produkcji w ujęciu rok do roku. Jest to efektem zmniejszających się wyraźnie zamówień już nie tylko z zagranicy, w związku z dekoniunkturą w Europie, ale także w Polsce" .

Ekonomista Banku Pekao Wojciech Matysiako środowych danych GUS. Słabe dane o produkcji przemysłowej można do pewnego stopnia tłumaczyć mniejszą liczbą dni roboczych, jednak wyraźnie potwierdzają one coraz silniejsze hamowanie aktywności w polskim sektorze przemysłowym. Prognozujemy, że w lipcu dynamika produkcji przemysłowej wyniesie około 4,0 proc. rok do roku. Szacujemy, że w całym drugim półroczu tempo wzrostu produkcji przemysłowej wyniesie około 3 proc. rok do roku.

Dzisiejsze dane nie zmieniają naszej prognozy dotyczącej poziomu stóp procentowych NBP. Uważamy, że Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie do końca roku. Dane o produkcji przemysłowej w czerwcu świadczą o malejącej aktywności gospodarczej, która w przyszłości znajdzie odzwierciedlenie w dalszym spadku popytu inwestycyjnego oraz popytu na pracę.

W naszej ocenie obniżka stóp procentowych jest obecnie bardziej prawdopodobnym kolejnym krokiem ze strony władz monetarnych niż podwyżka stóp. Biorąc pod uwagę mocno +jastrzębie+ nastawienie RPP oraz niedawną podwyżkę stóp (mimo że dane ze sfery realnej były wówczas jedynie nieznacznie lepsze) uważamy, że do poluzowania polityki pieniężnej dojdzie dopiero na początku przyszłego roku".

W obecnych warunkach podwyżka stóp procentowych byłaby nieuzasadniona, należy natomiast w ciągu najbliższych miesięcy zastanowić się nad obniżką o 25 pb - uważa Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pienieżnej.

"Poziom inflacji jest ciągle podwyższony, ale pozostaje pod wpływem czynników podażowych, będących poza zasięgiem oddziaływania polityki pieniężnej. Z powodu tej sytuacji, czyli rzutowania na ten podwyższony poziom od kilku kwartałów, nie poparłam wniosku o podwyżkę stóp procentowych, który był zgłaszany w poprzednich miesiącach. Czynniki podażowe w dalszym ciągu mają dominujące znaczenie.

Pojawiają się wypowiedzi poszczególnych członków RPP o podwyżkach stóp procentowych, ale oczywiście byłaby ona niezrozumiała i nieuzasadniona" - powiedziała Chojna-Duch w rozmowie z TVN CNBC.

"Oczywiście nie możemy nie zauważać, że w otoczeniu zewnętrznym jest recesja (...) Już drugi rok z rzędu mamy do czynienia z zaostrzaniem polityki fiskalnej. W takich warunkach jest oczywiste, że polityka pieniężna powinna być łagodniejsza. To oznacza w horyzoncie najbliższych miesięcy, może niekoniecznie września, że należy z pewnością rozważyć obniżenie stóp procentowych, np. o 25 pb" - dodała.

_ _ _ _

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w czerwcu br. niższa o 5,1 proc.niż przed rokiem i o 5,1 proc.wyższa w porównaniu z majem br.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 1,7 proc.niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 2,4 proc.niższym w porównaniu z majem br.

W stosunku do czerwca ub. roku wzrost poziomu zrealizowanych robót odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 2,1 proc.i wznoszeniem budynków - o 0,5proc., natomiast spadek w jednostkach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 14,0 proc..

W porównaniu z majem br. wzrost produkcji wystąpił we wszystkich działach budownictwa, tj. w przedsiębiorstwach wykonujących roboty budowlane specjalistyczne - o 15,8 proc., roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 3,8proc., a w jednostkach realizujących głównie roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków - o 0,5 proc.. W okresie styczeń-czerwiec br. produkcja budowlano-montażowa była o 8,0 proc.wyższa niż w analogicznym okresie ub. roku.

_ _ _ _ _

Ceny produkcji przemysłowej w czerwcu wzrosły o 4,4 proc. rok do roku, po wzroście o 5,2 proc. po korekcie rok do roku w maju. W ujęciu miesięcznym ceny produkcji spadły o 0,5 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w czerwcu wzrosły o 4,6 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,1 proc.

Poniżej tabela ze szczegółami:

                                 VI 2012            V 2012  
                               VI'11    V'12     V'11   IV'12   
.
ogółem                         4,4     -0,5      5,2*     0,4*  
górnictwo i kopalnictwo       -1,6     -1,5      0,8      0,2 
przetwórstwo przemysłowe       4,4     -0,5      5,2*     0,5*
wytwarzanie i zaopatrywanie
w energię elektryczną, gaz
i wodę                         7,2      0,0      7,3      0,1
dostawy wody, gospodarowanie 
ściekami i odpadami, 
rekultywacja                   3,4     -0,6      4,7*    -0,1*
produkcja budowlano-           
montażowa                      0,4     -0,2      0,9     -0,1

* - dane skorygowane

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: deta | Dana | danie | produkcja | makroekonomia | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »