Komunikacja miejska za darmo dla emerytów. Jest tylko jeden warunek

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów obowiązuje, gdy seniorzy spełnią tylko jeden warunek. Wielu emerytów już jeździ miejskimi autobusami i tramwajami za darmo, a niektórzy na taką możliwość muszą poczekać. Wszystko zależy od wieku seniora.

  • Emeryci w Polsce mogą korzystać z darmowej komunikacji miejskiej.
  • Darmowe przejazdy obowiązują seniorów od odpowiedniego wieku.
  • Zanim emeryt uzyska prawo do darmowych przejazdów, może jeździć z zastosowaniem dużych zniżek.

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów stoi otworem po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Z przywileju korzysta część seniorów, a pozostali muszą spełnić jeden prosty warunek. Otrzymywanie emerytury nie jest warunkiem koniecznym do kwalifikowania się do darmowych przejazdów.

Darmowa komunikacja miejska. Wystarczy 70 lat

Prawo do darmowej komunikacji miejskiej zyskujemy z ukończeniem 70 lat. Wiek to jedyny warunek stawiany na drodze do nieodpłatnego korzystania z autobusów, tramwajów i innych środków komunikacji miejskiej. Gdy miejsce ma kontrola biletów, emeryt do potwierdzenia przywileju musi jedynie okazać legitymację emeryta lub inny dokument potwierdzający wiek. 

Reklama

Są jednak miasta w Polsce, gdzie przed 70. urodzinami emeryci mają szansę na wysokie zniżki lub już darmową komunikację miejską. Wiek przyznania przywileju i ulgi różnią się w poszczególnych samorządach.

Na przykład w Szczecinie ze zniżką sięgającą 50 procent można jeździć komunikacją miejską już na 5 lat przed uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego. Natomiast w Warszawie osoby, które ukończyły 65. rok życia, mają szansę wykupić "bilet seniora" na całą komunikację w stolicy. Koszt tego biletu to 50 zł, a obowiązuje cały rok. 

W trzech miastach darmowa komunikacja miejska od 65. roku życia

Bydgoszcz, Wrocław i Lublin dają seniorom szansę jeździć darmową komunikacją miejską wcześniej niż reszta kraju. W tych trzech miastach za darmo w komunikacji miejskiej mogą jeździć 65-latkowie. Mężczyźni zamieszkujący te miasta wraz z prawem do emerytury zyskują także prawo do darmowych przejazdów w mieście. Jednak nie trzeba być mieszkańcem w dany mieście, by skorzystać ze zniżek.

Powszechny wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat. Oznacza to więc, że na darmową komunikację miejską panie w każdym wypadku poczekają na emeryturze dłużej niż panowie. Jednakże każdy emeryt ma prawo wystąpić o 50 proc. zniżki na przejazdy już z tytułu bycia emerytem. Tańsze bilety obowiązują nie tylko w komunikacji miejskiej, ale także w pociągach, a bywają i w autobusach międzymiastowych.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: darmowa komunikacja miejska | komunikacja miejska | emeryci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »