Dawny biznes Leszka Czarneckiego na sprzedaż. Syndyk zbiera oferty
Inwestorzy, którzy chcieliby nabyć akcje Noble Funds TFI, mają czas do końca stycznia na złożenie ofert syndykowi masy upadłościowej Getin Noble Banku. Po tym czasie oraz po podpisaniu umowy o zachowaniu poufności uzyskają informacje niezbędne do przeprowadzenia stosownych analiz.
W lipcu 2023 roku Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość Getin Noble Banku S.A. Wcześniej instytucja znalazła się w przymusowej restrukturyzacji. Obecnie prowadzone jest postępowanie upadłościowe. Syndyk, który je prowadzi, zbiera oferty od inwestorów, którzy są zainteresowani nabyciem udziałów Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.
Osoby, które chciałyby kupić akcje spółki, mogą do końca stycznia składać stosowne oświadczenia na ten temat. Jak podano w komunikacie, negocjacje będą prowadzone po podpisaniu umowy o zawarciu poufności, zaś sami inwestorzy "będą mogli zapoznać się z przeznaczonymi do sprzedaży składnikami masy upadłości".
Dokumenty należy złożyć bezpośrednio do syndyka. Przez pierwszą połowę lutego będą zawierane umowy o zachowaniu poufności, a następnie zainteresowani otrzymają niezbędne do przeprowadzenia analiz prawnych i finansowych informacje. Ostatecznie to Komisja Nadzoru Finansowego będzie wydawać stosowne zgody o możliwości nabycia udziałów.
- Procedura oraz warunki sprzedaży składników masy, w toku prowadzonego postępowania upadłościowego, podlegają zatwierdzeniu przez sędziego komisarza - przypomina Marcin Kubiczek, syndyk masy upadłości Getin Noble Bank.
Jak przypomniano w komunikacie, Noble Funds TFI m.in. tworzy i zarządza otwarte i zamknięte fundusze inwestycyjne oraz oferuje usługi doradztwa inwestycyjnego.
Getin Noble Bank należał do biznesmena Leszka Czarneckiego. Wskutek przymusowej restrukturyzacji stracił on możliwość zarządzania spółką. Doprowadziła do tego zła sytuacja finansowa, do której doprowadzono wskutek masowej sprzedaży kredytów i produktów z oferty banku przy jednoczesnym księgowaniu dużych zysków. W efekcie, zamiast do rozwoju doszło do upadku firmy, bowiem problemem okazał się brak kapitału.
Część działalności wydzielono do Velo Banku, zaś w restrukturyzacji znajduje się obecnie część opierająca się na kredytach we frankach szwajcarskich. O sytuacji frankowiczów w Getin Noble Bank pisaliśmy szerzej tutaj.