Dlaczego warto zainteresować się usługami faktoringowymi?

Poszukując środków na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej, większość przedsiębiorców sięga po produkty kredytowe oferowane przez banki, jednak z roku na rok na popularności zyskuje faktoring. Sprzedaż faktur w celu odzyskania zamrożonych na nich środków to szybka i elastyczna forma finansowania, które niesie za sobą wiele korzyści. W jakich sytuacjach warto pomyśleć o usługach faktoringowych?

Materiały promocyjne partnera

Istota faktoringu

Faktoring funkcjonuje na bardzo prostych zasadach i jest to jedna z jego najważniejszych zalet. By myśleć o skorzystaniu z faktoringu, przedsiębiorca powinien dysponować nieprzeterminowaną fakturą, wystawioną kontrahentowi z odroczonym terminem płatności. Sprzedając ją firmie faktoringowej, otrzymuje środki z faktury od ręki, zaś faktor rozlicza się z kontrahentem w terminie, jaki został uzgodniony w momencie sprzedaży i uwzględniony na fakturze.

Dla kontrahenta nie zmienia się praktycznie nic. Jedyna różnica jest taka, że przekazuje on środki z faktury nie przedsiębiorcy, ale firmie faktoringowej. Przedsiębiorca zyskuje z kolei środki, na które normalnie musiałby czekać wiele dni lub tygodni. Przeznaczyć je może na dowolny cel - zakup materiałów, inwestycje czy wypłatę wynagrodzeń pracownikom.

Dlaczego faktoring zyskuje na popularności?

Faktoring stanowi alternatywę dla kredytu czy pożyczki, jednak w przeciwieństwie do produktów kredytowych jest znacznie szybszą i bardziej elastyczną formą finansowania. Środki ze sprzedaży faktury otrzymać można niemal od ręki - bez konieczności dokumentowania zdolności kredytowej i długiego oczekiwania na finalną decyzję kredytową. Co więcej, faktoring nie wymaga ustanowienia żadnego zabezpieczenia na majątku firmy i nie wpływa na zdolność kredytową - nie blokuje tym samym możliwości wnioskowania o kredyt w przyszłości, kiedy pojawi się taka potrzeba.

Warto podkreślić, że usługa faktoringu dla firm jest stosunkowo niedroga, a dodatkowo można ją wrzucić w koszty i w ten sposób obniżyć ostateczny koszt. Czy z faktoringu korzystać mogą wyłącznie duże podmioty? Absolutnie nie - jest to usługa adresowana do każdego przedsiębiorcy, niezależnie od skali prowadzonego przez niego biznesu. Dziś z usług faktoringowych korzystają zarówno duże przedsiębiorstwa produkcyjne, rodzinne firmy budowlane, niewielkie firmy transportowe, jak i freelancerzy, prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze.

W jakich sytuacjach warto sięgać po usługi faktoringowe?

Faktoring przede wszystkim wspiera zarządzanie płynnością finansową, więc doskonale sprawdza się w trudnych sytuacjach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by z usługi skorzystać również w momencie, gdy na horyzoncie pojawi się korzystna opcja inwestycyjna lub szansa na zakup materiałów w korzystnej cenie. 

Co do zasady warunkiem skorzystania z usługi faktoringowej jest dysponowanie nieprzeterminowaną fakturą z odroczonym terminem płatności, jednak istnieją pewne wyjątki. Przykładem jest chociażby faktoring zaliczkowy, który pozwala uzyskać środki na realizację zlecenia, które następnie spłacone zostaną wystawioną kontrahentowi fakturą.

materiały promocyjne partnera
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »