Dłuższy urlop na opiekę nad dziećmi. Otoczenie prezydenta ma konkretną propozycję

Rekomendujemy, żeby rodzicom większej liczby dzieci wydłużyć urlop na opiekę nad nimi - powiedział dr hab. Marek Rymsza, przewodniczący Rady ds. Społecznych przy Prezydencie RP. Rada proponuje także zmiany w terapii przewlekle chorych dzieci i przepisach dotyczących samodzielnego wyjścia z domu.

Rada ds. Społecznych przy Prezydencie RP przedstawiła Andrzejowi Dudzie cztery propozycje zmian w polityce społecznej. Chodzi przede wszystkim o zakresie działania zasiłku opiekuńczego. Jednak rada proponuje więcej zmian.

Dodatkowe dni urlopu na dziecko

Rada proponuje zmiany w Kodeksie pracy. Jej przedstawiciele doceniają aktualnie istniejące rozwiązanie, jednak zwracają uwagę na szczegóły. - Niestety, to rozwiązanie nie bierze pod uwagę, że rodzice mają różną liczbę dzieci na wychowaniu - wyjaśnia Marek Rymsza. Dwa dodatkowe dni opieki nad dzieckiem według Rady powinny zostać wydłużone do czterech lub nawet pięciu dni w przypadku rodzin wielodzietnych

Reklama

Przewodniczący podkreśla, że propozycja jest taka, aby przy jednym lub dwójce dzieci były to nadal dwa dni na opiekę nad nimi, natomiast przy trójce - trzy dni, a dalej "to by wzrastało aż do określonej granicy, którą stanowiłoby cztery lub pięć dni". Jego zdaniem to "elastyczne rozwiązanie dla rodziców wychowujących więcej niż dwójkę dzieci". 

Prezydent przedstawi propozycje zmian w egzekucjach komorniczych

Drugie rozwiązanie, które Rada przedstawiła we wtorek prezydentowi Dudzie, dotyczy problematyki egzekucji komorniczej. Ta jest ograniczona do pewnej kwoty, gdyż nie można zabrać dłużnikowi wszystkiego i pozostawić go bez środków do życia.

- Ta kwota wolna od zajęcia jest różnie wyliczana dla różnych grup obywateli, ale kluczowe jest to, że nie jest brane pod uwagę, czy jedna osoba z tej kwoty wolnej będzie korzystała sama, czy też ma na utrzymaniu jeszcze kogoś - podkreślił rozmówca PAP. Zdaniem członków Rady, przepisy powinny uwzględniać sytuację, w której osoba windykowana utrzymuje na przykład jeszcze dwójkę dzieci i niepracującą żonę.

Jednak, jak zaznaczył prof. Rymsza, należy być tutaj bardzo ostrożnym, gdyż im większa kwota chroniona, tym mniejszą zdolność kredytową ma osoba objęta taką ochroną. 

Przewlekle chore dzieci z wydłużonym wsparciem

Kolejne rozwiązanie dotyczy terapii medycznej przewlekle chorych dzieci, które kończą 18. rok życia, a cierpią np. na chorobę nowotworową, neurologiczną czy autoimmunologiczną. - Wraz z ukończeniem 18. roku życia taki młody człowiek wypada, mówiąc kolokwialnie z systemu ochrony zdrowia dla dzieci i przechodzi do systemu dla dorosłych, co zazwyczaj oznacza przerwanie procesu leczenia i rozpoczęcie go w innym miejscu i na innych warunkach - zauważył Rymsza. Dodaje on, że zarówno ze względów medycznych, jak i psychicznych, sytuacja taka jest niekorzystna dla pacjenta.

Rada proponuje, aby w przypadku osób chorych na konkretne choroby - można było "na wniosek lekarza prowadzącego przedłużyć terapię w dotychczasowej formie np. do 21. roku życia, żeby to przejście mogło się odbyć bardziej płynnie".

Samodzielne wyjście dziecka z domu. Nowa propozycja

Ostatnia z propozycji to uregulowanie kwestii poruszania się dzieci w przestrzeni publicznej oraz pozostawania w domu pod czyjąś opieką. Według przewodniczącego aktualne prawo jest pełne paradoksów.

- Dziecko do lat siedmiu może poruszać się po drodze publicznej w miejscu przeznaczonym dla pieszych, jeżeli jest pod opieką starszego dziecka, ma przykład dziesięciolatka - wskazał Rymsza. Dodał, że inne przepisy określają, że ten sam sześciolatek może zostać bez dorosłych w domu pod warunkiem, że opiekę nad nim sprawuje przynajmniej 13-latek. Niespójnych przepisów jest więcej. Rymsza przywołuje także przepis nakazujący dzieciom jazdę windą tylko pod opieką dorosłych. - A więc samodzielne wyjście na podwórko jest dozwolone, ale tylko schodami? - mówi. 

Rada ds. Społecznych została powołana przez Andrzeja Dudę trzy lata temu. Liczy obecnie 15 ekspertów, którzy zbierają się co miesiąc. Do tej pory gremium przygotowało 16 opracowań, m.in. w sprawie osobistej asystencji osób z niepełnosprawnościami. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: opieka nad dzieckiem | prezydent | kodeks pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »