Do Polski płynie 11 statków z węglem dla PGE

Jak poinformował w Programie 1 Polskiego Radia - prezes spółki PGE Wojciech Dąbrowski, do naszego kraju płynie 11 statków z węglem dla Polskiej Grupy Energetycznej; to 700 tys. ton surowca.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Płynie węgiel dla odbiorców indywidualnych

Dąbrowski przekazał, że PGE jest największym producentem energii elektrycznej w Polsce. "Jesteśmy istotnym elementem całego systemu bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim energetycznego - zabezpieczamy Polskę, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej i ciepła" - tłumaczył.

Jak mówił, głównym dostawcą węgla do elektrowni PGE jest Polska Grupa Górnicza. "My jesteśmy zabezpieczeni. Także energia elektryczna z naszych źródeł będzie na pewno płynęła" - powiedział.

Reklama

Dodał, że PGE podjęła się wsparcia sytuacji na rynku w związku z ogłoszeniem przez rząd polski sankcji na Rosję, "które były konieczne i zatrzymaniem importu węgla z Rosji".

"Zgłosiliśmy się, że wesprzemy przede wszystkim małe ciepłownie na wschodzie Polski, które od lat korzystały z węgla rosyjskiego. Będziemy wspierali także odbiorców indywidualnych" - poinformował Dąbrowski.

Ameryka Południowa przoduje

Szef PGE przekazał, że węgiel zostanie zaimportowany z różnych kierunków, przede wszystkim z Ameryki Południowej. "Ten węgiel z Ameryki Południowej i Środowej jest taki najbardziej zbliżony do węgla polskiego i będzie mógł być używany przez klientów indywidualnych, a także ciepłownie" - tłumaczył.

Zapewnił, że Polska jest bezpieczna "i będzie miała węgiel na jesieni i w sezonie zimowy".

Państwowe spółki zobligowane

Spółki PGE Paliwa oraz Węglokoks zostały zobowiązane decyzją premiera do zakupu i sprowadzenia do 31 października 2022 r. do Polski łącznie 4,5 mln ton węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych. W drugiej połowie lipca Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, przewidującą 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla do ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Jaka cena węgla?

Analitycy spółek węglowych na bieżąco śledzą obecną sytuację na międzynarodowym rynku węgla. Lipcowe dane wskazują, że wycena dzienna dla węgla energetycznego na rynku europejskim w dostawach spot ulega wahaniom.

Na początku pierwszego tygodniu lipca wartość indeksu cenowego CIF ARA wzrosła z 376 dolarów amerykańskich za tonę do 393,30 dol. za tonę. W końcu tamtego tygodnia notowania dla rynku spot ponownie umocniły się, osiągając niepełna 394 dol. za tonę. Nie odnotowano jednak wówczas transakcji na rynku spot dla tzw. dla węgla wskaźnikowego, czyli paliwa o modelowych parametrach.

PGE

5,9200 -0,2980 -4,79% akt.: 18.12.2024, 17:51
  • Otwarcie 6,2180
  • Max 6,2360
  • Min 5,9200
  • Kurs odniesienia 6,2180
  • Suma wolumenu 3 385 263
  • Suma obrotów 20 534 445,85
  • Widełki dolne 5,5980
  • Widełki górne 6,8380
Zobacz również: BEDZIN CEZ COLUMBUS


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »