Dodatek na prąd, PFRON uruchamia akcję. Oni mogą dostać 100 zł miesięcznie

Dodatek w wysokości 100 zł na częściowe pokrycie rachunków za prąd to specjalna forma wsparcia, z której skorzystać może ograniczone grono. Pieniądze mają być formą wsparcia w obliczu podwyżek cen energii, które czekają nas już od 1 lipca. Środki na poczet refundacji wypłacać będzie PFRON.

  • 100 zł dodatku miesięcznie na rachunek za prąd - to nowy program wsparcia, który ma uchronić przed skutkami zwiększenia rachunków.
  • Z programu skorzystać mogą jedynie osoby z niepełnosprawnościami, które na co dzień korzystają z respiratorów lub koncentratorów tlenu.
  • Pieniądze wypłacać będzie PFRON, a wnioski składać będzie można raz na kwartał. Dofinansowanie obejmie jednak wszystkie miesiące w kwartale.

Nawet 100 zł dodatku w ramach refundacji rachunków za prąd otrzymać można z PFRON. O sprawie w czwartek poinformowało Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Na te pieniądze liczyć mogą jedynie osoby korzystające z odpowiednich sprzętów, koniecznych do funkcjonowania w związku ze swoimi niepełnosprawnościami.

Reklama

100 zł dofinansowania na rachunek za prąd. PFRON wypłaci dodatek

W środę odbyło się posiedzenie nowo powołanej Rady Nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Udział w nim brał pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, Łukasz Krasoń. To jego autorski program dotyczący dofinansowania rachunków za prąd był najważniejszym punktem spotkania.

Zgodnie z komunikatem przekazanym przez biuro pełnomocnika, w ramach ochrony bytu osób wymagających wsparcia specjalistycznych urządzeń w codziennym życiu, PFRON wypłaci dodatek do rachunków za prąd. Od 1 lipca wzrosną bowiem koszty zużycia energii, dlatego w ramach refundacji około 20 tys. osób będzie mogło liczyć na program wsparcia.

Kto może liczyć na dofinansowanie?

100 zł dodatku otrzymać mogą jedynie osoby z niepełnosprawnością korzystające z koncentratora tlenu lub respiratora. Respiratory, a już w szczególności koncentratory tlenu, to maszyny zużywające dużo prądu. Dlatego też bywa, że osoby będące na domowej wentylacji ograniczają leczenie, aby zmniejszyć rachunki.

- To odbija się na ich zdrowiu i często w konsekwencji prowadzi do większych kosztów hospitalizacji - wskazuje biuro pełnomocnika rządu ds. osób z niepełnosprawnościami.

Wnioski o wsparcie można będzie złożyć raz na kwartał. Pieniądze wypłacane będą jednak za każdy miesiąc w danym kwartale, czyli w sumie 300 zł. Procedura weryfikacji opierać się będzie na sprawdzeniu rejestrów NFZ dotyczących usługi wentylacji domowej. Tylko do końca 2024 roku PFRON planuje wydać w ramach tego programu 16 mln zł.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek | rachunek za prąd | refundacja | dofinansowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »