Urodziny Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS dostanie prezent od ZUS

Jarosław Kaczyński skończył 75 lat. Z tej okazji prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) może liczyć na swojego rodzaju "prezent", który dostanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Mowa bowiem o dodatku, który wpłynie na wysokość pobieranej przez polityka emerytury.

Jarosław Kaczyński we wtorek 18 czerwca obchodził 75. urodziny. Były premier i prezes PiS w tym roku ma szczególne powody do świętowania. Od tego momentu przysługuje mu bowiem dodatek specjalny wypłacany przez ZUS. Dodatek zwiększy jego emeryturę o kilkaset złotych. 

Jarosław Kaczyński skończył 75 lat. Dostanie wyższą emeryturę

Jarosław Kaczyński mimo dalszej aktywności politycznej i piastowania funkcji prezesa PiS, kilka lat temu osiągnął wiek emerytalny. Jak wynika z oświadczenia majątkowego byłego premiera, pobiera on miesięcznie około 8 tys. zł brutto. Do tego - jak każdemu emerytowi w Polsce - przysługuje również "trzynastka" wynosząca 1780,96 zł brutto. 

Reklama

Od tego miesiąca świadczenie emerytalne polityka wzrośnie. Jako 75-latek ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego. Kwota dodatku rośnie z roku na rok: w 2022 r. wynosiła 256 zł 44 gr, a w 2023 r. 294 zł i 39 gr. Teraz kwota świadczenia Kaczyńskiego zwiększy się o 330,07 zł netto miesięcznie.

Dodatek pielęgnacyjny dla prezesa PiS. Czym jest?

Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie przyznawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jako dodatek do emerytury lub renty, to pomoc ze strony państwa, która ma przynajmniej częściowo pokryć koszty wynikające z niezdolności emeryta, bądź ograniczonej zdolności do samodzielnego funkcjonowania. 

W przypadku, kiedy beneficjent trafi do domu pomocy społecznej lub będzie przebywał w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, musi od razu zgłosić to do ZUS. Wtedy Zakład zdecyduje, czy świadczeniobiorca może nadal pobierać wsparcie finansowe. 

Urodziny Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS nie wybiera się na polityczną emeryturę

Jarosław Kaczyński mimo osiągnięcia wieku emerytalnego i ukończenia 75. roku życia, nie zamierza jednak rezygnować z polityki czy aktywności partyjnej. W przyszłym roku - jak sam ogłosił - zamierza ponownie startować na stanowisko prezesa PiS.  

- Partia potrzebuje obecnie zdecydowanego przywództwa i szybkiego przejścia do ofensywy. Dlatego zmieniłem swoje polityczne plany. Wcześniej oceniałem, że kierowanie partią do 2025 r. wystarczy - zdradził swoje plany były premier. 

Co na to Polacy? W sondażu United Surveys 66,3 proc. respondentów uważało, że polityk powinien zakończyć karierę i przejść na emeryturę. Co więcej, tę opinię podzielało 32 proc. wyborców PiS.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jarosław Kaczyński | prezes PiS | ZUS | dodatek pielęgnacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »