Dofinansowanie dla pracownika. Szef musi ci wypłacić 300 zł

Dofinansowanie dla pracownika wpisane jest w prawo jako obowiązek pracodawcy. Szef jest zobligowany wypłacić nawet 300 zł, ale nie każdemu. Jeśli twoja praca odbywa się przy monitorze, możesz mieć prawo do dofinansowania. Nie zawsze jest to aż 300 zł. Wysokość przelewu zależy od regulaminu obowiązującego w pracy.

  • Dofinansowanie do kupna okularów jest obowiązkiem pracodawcy zapisanym w Kodeksie pracy.
  • Jeśli pracownik spełnia warunki przyznania dofinansowania, pracodawca nie może odmówić udzielenia wsparcia.
  • Jednak to od regulaminu w miejscu pracy zależy wysokość dofinansowania.

Dofinansowanie do nowych okularów należy się pracownikom wykonującym pracę przy ekranach choć przez 4 godziny dziennie. Osoby na takich stanowiskach często nie mają nawet pojęcia, że pracodawca ma obowiązek dopłaty do nowych okularów.

Dofinansowanie dla pracownika na okulary. Jakie są warunki?

Reklama

Powyższy przepis oraz Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe to podstawy do przyznania przez pracodawcę dofinansowania. Otrzymanie wsparcia zależy od zatrudnienia na umowie o pracę na stanowisku, na którym praca przynajmniej przez 4 godziny odbywa się przed ekranem.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Aby złożyć wniosek o dofinansowanie pracownik musi przedstawić oświadczenie lekarskie, które potwierdzi konieczność noszenia okularów. Szef jest zobowiązany respektować tylko oświadczenie lekarza medycyny pracyZatrudniony może zawnioskować o przyspieszenie badania lekarskiego. Jeśli w trakcie wizyty lekarz wystawi odpowiedni dokument, otwiera to drogę do dofinansowania.

Ile dofinansowania od pracodawcy? Zazwyczaj od 200 zł do 300 zł

Wnioskowanie o dofinansowanie na okulary wygląda podobnie w każdym zakładzie pracy. Różnice występują na poziomie procedur i kwot. Takie szczegóły opisują zwykle wewnętrzne regulaminy firmy. Pracodawcy przydzielają dofinansowanie po okazaniu faktury za okulary. Do zaświadczenia od lekarza i faktury za okulary dołożyć trzeba również wniosek o dofinansowanie

Wymiar dofinansowania także różnić się może w zależności od miejsca pracy. Nie ma bowiem żadnych regulacji dotyczących kwoty dopłaty do okularów i tę w zakładzie pracy ustala się wedle własnych wytycznych. Zwykle dofinansowanie wynosi od 200 zł do 300 zł.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dofinansowanie | szef | okulary | pieniądze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »