Dofinansowanie na remont nawet 136 tys. zł. Sprawdzą tylko, ile zarabiasz

Dofinansowanie nawet 136 tys. zł na remont to kwota, jaką można zgarnąć z programu "Czyste powietrze". Środki z tego źródła pozwalają nie tylko przeprowadzić termomodernizacyjny remont w domu, ale również wymienić piec i założyć panele fotowoltaiczne. Podstawowy warunek udziału to próg dochodowy. Żeby dostać dofinansowanie, trzeba ujawnić zarobki.

  • Dofinansowanie w kwocie aż 136 tys. zł czeka na tych, którzy chcą przeprowadzić w domu termomodernizację.
  • "Czyste powietrze" jest programem prowadzonym przez NFOŚiGW od 2018 roku, a budżet planowany na 2024 opiewa na 5,4 mld zł.
  • W ostatnich latach finansowanie z programu przeznaczono na remont termomodernizacyjny w 700 tys. budynków.

Dofinansowanie w wysokości nawet 136,2 tys. zł czeka na chętnych. Każdy może złożyć wniosek o udział w programie "Czyste powietrze", o ile spełni warunki. Program prowadzony jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w 2024 roku planuje przeznaczyć na dofinansowanie aż 5,4 mld zł.

Reklama

Dofinansowanie na remont. Z programu "Czyste powietrze" można dostać ponad 136 tys. zł

Z oficjalnej strony programu "Czyste powietrze" dowiadujemy się, że kwota maksymalnego wsparcia to nawet 136,2 tys. zł bezzwrotnego dofinansowania. Dzięki niej przeprowadzić możemy "kompleksową termomodernizację oraz wymienić stare i nieefektywne źródła ciepła na nowoczesne spełniające najwyższe normy" - wskazuje na stronie NFOŚiGW. 

Przystąpienie do programu możliwe jest jednak wyłącznie po spełnieniu kryterium dochodowego. W celu otrzymania wsparcia konieczne jest ujawnienie zarobków do sprawdzenia organowi rozpatrującemu wnioski. Roczne dochody nie mogą przekraczać 135 tys. zł. Na podstawowym poziomie finansowania mowa o kwotach rzędu od 41 tys. zł do 66 tys. zł dotacji.

Podwyższony poziom dofinansowania dotyczy osób, w przypadku których próg dochodowy nie przekracza 1894 zł na osobę w gospodarstwie domowym wieloosobowym. Natomiast w przypadku gospodarstwa jednoosobowego próg ustalono na kwotę 2651 zł na osobę. Podwyższone dofinansowanie to kwota od 47 tys. zł do nawet 99 tys. zł.

Jeszcze większą dotację mogę dostać ci, którzy zgarniają skromniejsze wypłaty. Polacy o dochodach nieprzekraczających kolejno 1090 zł i 1526 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i jednoosobowym mogą liczyć na najwyższe dofinansowanie. Oni z programu "Czyste powietrze" mogą liczyć na dotację od 79 tys. zł do 136,2 tys. zł.

O wsparcie z programu starać się mogą wyłącznie osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów mieszkalnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych w budynkach jednorodzinnych. W tym drugim wypadku konieczne jest posiadanie wyodrębnionej księgi wieczystej.

Na co dofinansowanie z programu "Czyste powietrze"?

Dofinansowanie z programu "Czyste powietrze" przeznaczyć można na wiele celów, nie tylko remont jako taki. Na oficjalnej stronie programu dowiadujemy się, że pieniądze możemy wykorzystać między innymi na:

  • wymianę kopciucha, czyli nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowy efektywny i ekologiczny kocioł,
  • modernizację instalacji grzewczej,
  • ocieplenie budynku,
  • wymianę okien i drzwi,
  • zakup rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • montaż instalacji PV, czyli instalacji fotowoltaicznej (paneli słonecznych).

Zanim wypłacą pieniądze, trzeba przedstawić zaświadczenie. Wymagany także audyt

Osoby kwalifikujące się do programu w stopniu podwyższonym i najwyższym muszą spełnić jeszcze jeden warunek. Ci do wniosku muszą dołączyć także zaświadczenie o dochodach z GOPS lub MOPS. 

W przypadku wszystkich chętnych - niezależnie od stopnia dofinansowania - konieczny jest audyt energetyczny budynku, o ile taki nie został jeszcze przeprowadzony. Na audyt nie trzeba jednak wykładać z własnej kieszeni, gdyż można na niego otrzymać dofinansowanie - mowa o 1,2 tys. zł.

Dofinansowanie jeszcze przed remontem. Połowę możesz dostać przed rozpoczęciem prac

Od ubiegłego roku jest możliwość starania się o prefinansowanie inwestycji. Połowę przyznanej dotacji z programu "Czyste powietrze" można otrzymać już przed rozpoczęciem termomodernizacji. Jednak ten, kto otrzymał prefinansowanie, od momentu złożenia wniosku ma 18 miesięcy na przeprowadzenie termomodernizacji. Druga część dofinansowania zostanie przekazana po wykonanej termomodernizacji.

Wnioski o dofinansowanie należy składać do wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie papierowej i elektronicznej. W tym drugim wypadku należy skorzystać z Portalu Beneficjenta, który znajduje się na stronach internetowych wojewódzkich ośrodków NFOŚiGW. Zgłoszenie elektroniczne wymaga jednak uzupełnienia wydrukowanym wnioskiem papierowym, który należy dostarczyć do placówki wojewódzkiego FOŚiGW odpowiadającej naszemu miejscu zamieszkania.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyste powietrze | dofinansowanie | remont | pieniądze | termomodernizacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »