Dofinansujemy MFW, ale nie darmo!

Na zakończonej w niedzielę w Waszyngtonie sesji Międzynarodowego Funduszu Walutowego cztery rozwijające się mocarstwa - Brazylia, Rosja, Indie i Chiny - wyraziły gotowość dofinansowania funduszu, ale w zamian za zwiększenie swych wpływów w organizacji.

Na zakończonej w niedzielę w Waszyngtonie  sesji Międzynarodowego Funduszu Walutowego cztery rozwijające się  mocarstwa - Brazylia, Rosja, Indie i Chiny - wyraziły gotowość  dofinansowania funduszu, ale w zamian za zwiększenie swych wpływów  w organizacji.

Kraje te, znane jako "BRIC" (od pierwszych liter ich nazw), ogłosiły, że przyczynią się do zapowiedzianego wcześniej zwiększenia zasobów MFW do kwoty biliona dolarów, głównie zakupując jego roczne obligacje, nominowane w specjalnych prawach ciągnienia (SDR - Special Drawing Rights).

Jak powiedział cytowany w "Wall Street Journal" były przedstawiciel MFW Eswar Prasad, wyrażający według tego dziennika opinie rządów Chin i Indii, na dłuższą metę kraje BRIC będą bardziej wspomagać fundusz tylko pod warunkiem, że MFW istotnie zwiększy siłę ich głosów w decyzjach organizacji.

Reklama

Siła głosów w MFW została ustalona w zależności od udziału gospodarki danego kraju w gospodarce światowej, ale nastąpiło to dawno, gdy dominującą rolę odgrywały w niej kraje zachodnioeuropejskie. Obecne tzw. voting shares (udziały w głosowaniu) nie oddają rosnącej potęgi ekonomicznej takich krajów jak Chiny czy Brazylia.

W marcu ub.r. MFW zwiększył nieco siłę głosów krajów rozwijających się - np. Brazylii z 1,4 do 1,7 procent - ale zmiany te nie zostały jeszcze wprowadzone w życie. Głosy Chin równają się wciąż głosom takich krajów jak Belgia i Holandia.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | Brazylia | bric | darmo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »