Donald Trump grozi światu wojną handlową. Giełdy zareagowały spadkami

Giełdy zanotowały w poniedziałek spadki z powodu obaw o stan światowej gospodarki. Wszystko po tym, jak Donald Trump zagroził rozpoczęciem wojny handlowej z Kanadą, Chinami i Meksykiem. Optymizmem nie napawają także groźby prezydenta USA w kierunku Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Delikatna odwilż przyszła po rozmowach Trumpa z prezydent Meksyku.

Trzy główne indeksy giełdowe Wall Street zanotowały gwałtowne spadki na początku poniedziałkowej sesji, ale odrobiły straty po tym, jak Trump odroczył o miesiąc wprowadzenie ceł na Meksyk, o czym poinformowała m.in. prezydent Meksyku. 

Przypomnijmy, Trump ogłosił w sobotę 25-procentowe cła na import z Kanady i Meksyku oraz 10-proc. cła na towary chińskie, które miały wejść w życie we wtorek. 

Reklama

W poniedziałek prezydent USA toczyły rozmowy również z premierem Kanady. 

Donald Trump grozi wojną handlową. Spadki na giełdach

Giełdy w Londynie, Paryżu i Frankfurcie zakończyły weekend na minusie, po tym jak Trump ostrzegł w ostatni weekend, że Unia Europejska będzie następna w kolejce do nałożenia ceł, i nie wykluczył nałożenia ich na Wielką Brytanię.

Akcje europejskich producentów samochodów ucierpiały szczególnie mocno - Volkswagen stracił 3,5 proc., a producent Jeepów Stellantis ponad 4,5 proc. VW produkuje w Meksyku niektóre samochody na rynek amerykański, natomiast Stellantis ma fabryki zarówno w Kanadzie, jak i w Meksyku.

Giełdy azjatyckie zakończyły dzień głównie na minusie. "Inwestorzy obawiają się, że wojna handlowa doprowadzi do znacznego pogorszenia się sytuacji w światowej gospodarce" - powiedział John Plassard, specjalista ds. inwestycji w szwajcarskiej firmie zarządzającej aktywami Mirabaud. 

Doszło również do gwałtownej wyprzedaży w sektorze kryptowalut, a wartość bitcoina spadła o prawie pięć procent, zanim nastąpił wzrost. 

Jak powiedziała Daniela Sabin Hathorn, starsza analityczka rynkowa w capital.com, ogłoszenie w sprawie taryf celnych w sobotę "zaskoczyło rynki nieco, pomimo wcześniejszych deklaracji Trumpa". "Brak jasnego uzasadnienia ekonomicznego tej decyzji - uzasadnianej przede wszystkim chęcią ograniczenia nielegalnej imigracji i importu fentanylu - zaniepokoił inwestorów" - powiedziała Sabin Hathorn. 

Cła Trumpa. Wzrosły ceny ropy naftowej

Ceny ropy naftowej wzrosły po nałożeniu przez przywódcę USA 10-procentowych ceł na import kanadyjskiej ropy.

Wartość dolara amerykańskiego wahała się w stosunku do głównych walut, w tym peso meksykańskiego i dolara kanadyjskiego.

USD/PLN

4,0869 -0,0284 -0,69% akt.: 03.02.2025, 22:47
  • Kurs kupna 4,0857
  • Kurs sprzedaży 4,0881
  • Max 4,1398
  • Min 4,0851
  • Kurs średni 4,0869
  • Kurs odniesienia 4,1153
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Analitycy ostrzegają, że cła mogą spowodować wzrost inflacji i spowolnienie wzrostu gospodarczego. Przyznał to sam Trump, który stwierdził, że Amerykanie mogą odczuć "trudności" ekonomiczne z powodu jego ceł, ale że "będą one warte swojej ceny".

Chris Beauchamp, główny analityk rynku w internetowej platformie handlowej IG, powiedział, że niepewność skłania inwestorów do wyprzedawania aktywów ryzykownych. "W obliczu tych niewiadomych wydaje się prawdopodobne, że wysoko wyceniane akcje amerykańskie, takie jak Magnificent 7, będą nadal notować straty, ponieważ inwestorzy będą chcieli osiągnąć zyski i przeczekać burzę" - powiedział. 

Do tak zwanych akcji technologicznych Magnificent 7 zalicza się Teslę, która ma fabrykę w Kanadzie i odnotowała spadek akcji o 4,7 procent. Akcje Apple spadły o 4,0 procent, a producent chipów Nvidia o 2,6 procent. 

Trump grozi cłami Unii Europejskiej

Groźby Trumpa dotyczące wprowadzenia ceł wobec Europy przyćmiły poniedziałkowy szczyt poświęcony obronności w Brukseli. "Jeśli zostaniemy zaatakowani w kwestiach handlowych, Europa - jako prawdziwa potęga - będzie musiała stanąć w swojej obronie i zareagować" - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

W sprawie głos zabrał także premier Donald Tusk. "Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć tej bezsensowej wojny celnej" - deklarował przed spotkaniem przywódców UE w Brukseli. 

AFP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Donald Trump | cła | wojna handlowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »